google

  księgowość, księgowy, biuro księgowe

  Kursy walut 18.10.2018
  1 USD
  3.7302
  0.0179
  1 EUR
  4.2966
  0.003
  1 CHF
  3.7543
  0.0087
  1 GBP
  4.8906
  0.0112
  1 RUB
  0.0569
  0.0001
  Newsletter
  Otrzymuj wiadomości o nowościach w branży
  Podaj imię i nazwisko:
  Twój adres email:
   
  Zobacz na mapie
  Chcę dodać:
  W zasięgu km

  • Europa znów mocno szkodzi

  Początek czwartkowego handlu na polskim rynku finansowym nie był udany. Główny indeks warszawskiego parkietu, czyli WIG20, otworzył dzisiejszą sesję na 1,45% minusie, a o godz. 10:21 handlowany był 1,23% pod kreską (2266,92 pkt). W tym samym czasie złoty tracił na wartości: 0,34% do euro (4,3557) i 0,80% do dolara (3,1731). Również wtedy na europejskich parkietach ceny akcji szły w dół średnio o 0,89% do (indeks STOXX Europe 600 wynosił 234,60 pkt), a kurs wspólnej waluty względem amerykańskiej spadał na arenie międzynarodowej o 0,24% do 1,3727.

  Inwestorzy operujący na światowych rynkach, w tym także na polskim, obawiają się tego, że na zaplanowanym na najbliższą niedzielę szczycie przywódcom Unii Europejskiej nie uda się uzgodnić konkretnego i przekonującego planu rozwiązania europejskiego kryzysu zadłużenia. Wczoraj prezydent Francji Nicolas Sarkozy powiedział, że rozmowy nt. planu rozwiązania europejskich problemów utknęły w martwym punkcie z powodu rozbieżności między Paryżem i Berlinem co do sposobów zwiększenia skuteczności EFSF oraz spotkał się we Frankfurcie z Angelą Merkel. Czym zakończyła się ta wizyta nie wiadomo, ale uczestniczący w rozmowach szef Eurogrupy Jean-Claude Juncker powiedział, że konsultacje będą też prowadzone w sobotę i niedzielę. Według doniesień Francja chciałaby aby EFSF został przekształcony w bank, który by pozyskiwał środki z Europejskiego Banku Centralnego, ale zarówno samo ECB, jak i strona niemiecka, są przeciwni takiemu rozwiązaniu.  Oliwy do ognia dolewa też to, że sektor bankowy mocno lobbuje przeciwko planom: rekapitalizacji oraz większych odpisów z tytułu greckiego zadłużenia.

  Beżowa Księga i sprawa Słowenii też nie pomagają

  Nastrojów uczestników rynków nie poprawia także wczorajsza publikacja Beżowej Księgi. W opublikowanym przez Fed cyklicznym raporcie nt. stanu amerykańskiej gospodarki podkreślono, że w ostatnim miesiącu nadal ona rosła, ale w wielu jej działach tempo wzrostu było umiarkowane albo niskie, a ogólne perspektywy dla niej pozostają słabe.

  Podobnie rzecz się miała z dokonaną dziś w nocy obniżką  krótko i długoterminowego ratingu Słowenii, na którą to zdecydowała się agencja Standard & Poor’s Rating Services, argumentując tą decyzję pogorszeniem się kondycji fiskalnej tego kraju. 

  … a rynek dodatkowo czeka na serię danych makro

  W czwartek po południu na rynki finansowe napłynie cała seria danych makro z USA. O godz. 14:30 pojawią się te o „tygodniowym bezrobociu”, a półtorej godziny później te o: sprzedaży domów na rynku wtórnym i wskaźnikach wyprzedzających za wrzesień oraz indeksie Philadelphia Fed za październik. Z kolei w Polsce o godz. 14:00 NBP przedstawi informację o inflacji bazowej za wrzesień, a w ciągu dnia opublikowane zostaną także zapiski z ostatniego posiedzenia RPP.


  Powyższe opracowanie jest wyrazem osobistych opinii i poglądów autora i nie powinno być traktowane jako rekomendacja do podejmowania jakichkolwiek decyzji związanych z opisywaną tematyką. W szczególności nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej, ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz.U.2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (Dz.U.2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.).

  Dom Kredytowy NOTUS S.A. ani jego pracownicy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania, ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszego opracowania.

  Źródło:
  Autor: Marek Nienałtowski
  Dom Kredytowy NOTUS S.A.
  Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność portalu
  wymień swoją przeglądarkę na nowszą wersję.