google

  księgowość, księgowy, biuro księgowe

  Kursy walut 16.01.2019
  1 USD
  3.7619
  0.0077
  1 EUR
  4.2929
  0.0007
  1 CHF
  3.8066
  -0.0045
  1 GBP
  4.8439
  0.0139
  1 RUB
  0.0564
  0.0005
  Newsletter
  Otrzymuj wiadomości o nowościach w branży
  Podaj imię i nazwisko:
  Twój adres email:
   
  Zobacz na mapie
  Chcę dodać:
  W zasięgu km

  • Przewodnik jak wyjść z długów krok po kroku

  Widoczny od wielu lat stopniowy wzrost kwoty niespłacanych zobowiązań finansowych Polaków powoli urasta do rangi poważnego problemu społecznego. Chcąc zaspokoić swoje potrzeby konsumpcyjne, na potęgę korzystamy z łatwo dostępnych kredytów czy usług firm oferujących szybkie i niewymagające „zbędnych formalności” pożyczki. Pochopne i nierozważne sięganie po tego typu rozwiązania często bywa przyczyną poważnych kłopotów finansowych, z których wyjście nie jest już takie łatwe.

  Według danych Biura Informacji Kredytowej w pierwszej połowie 2015 roku udzielono w Polsce 3,5 mln kredytów konsumpcyjnych na łączną kwotę 39,5 mld złotych. Kwota ta może wydawać się niewielka przy zestawieniu jej z ogólną sumą zobowiązań kredytowych dorosłych Polaków, która wynosi 536,6 mld zł. Według raportu BIG opublikowanego na początku września 2015 już co dziesiąty Polak ma problemy ze spłatą swoich zobowiązań na czas1.

  Jak wyjść z długów krok po kroku— Pożyczki i kredyty należy brać odpowiedzialnie, po wcześniejszej dogłębnej analizie własnej sytuacji finansowej. Tu nie ma miejsca na pośpiech. Przed wzięciem pożyczki należy dokładnie sprawdzić kwotę jaką będziemy mieli do spłaty oraz – i to jest najważniejsze – czy w odpowiednim czasie będziemy w stanie tą kwotę zwrócić — zwraca uwagę Piotr Kaczmarski, dyrektor operacyjny NetCredit. — Pochopne decyzje niosą za sobą często przykre konsekwencje.

  Kiedy raty kredytu okazują się zbyt duże do uregulowania, pożyczkobiorcy zaciągają kolejne kredyty na spłatę wcześniejszych zobowiązań lub wielokrotnie prolongują spłatę pożyczki. Wpadają w spiralę zadłużenia, z której wydostać się jest bardzo trudno. Posiadanie zadłużenia, samo w sobie nie jest czymś złym. Wręcz przeciwnie - posiadanie zadłużenia jest objawem dobrej kondycji finansowej. Oczywistym przykładem jest kredyt mieszkaniowy - bierzemy go i mieszkamy „na swoim”. Podobnie jest w przypadku kredytu lub pożyczki na niską kwotę. Pomimo, że nas stać na nowy odkurzacz, to warto dokonać zakupu drobnego AGD w kredycie. W ten sposób budujemy swoją pozytywną historię kredytową. Dzięki niej możemy otrzymać lepsze warunki finansowe przy kredycie na wysoką kwotę – np. na rozwój działalności lub na mieszkanie. Warto również korzystać z drobnych pożyczek. Dotyczy to np. osób będących na wakacjach, które chcą podnieść „standard wypoczynku”, lub osób które mają nieprzewidziane wcześniej zwiększone wydatki. Taka krótkoterminowa pożyczka daje swobodę działania.

  A co w przypadku kłopotów? W momencie, kiedy spirala długów złapie nas w swoje szpony, często wydaje nam się, że znaleźliśmy się w sytuacji bez wyjścia. Wszystkie działania mające na celu poprawę naszej sytuacji wydają się bezsensowne i mało skuteczne. Zamiast postarać się poszukać racjonalnych rozwiązań zmniejszenia swojego zadłużenia, często brniemy w ślepy zaułek poprzez unikanie kontaktu z wierzycielami i zaciąganie kolejnych kredytów na spłatę poprzednich. Przerażeni wizją utraty życiowego dorobku, osoby zadłużone zapominają, że przy odpowiedniej determinacji i dyscyplinie są w stanie same sobie poradzić ze swoimi problemami. Wystarczy podjąć odpowiednie działania. Oto kilka żelaznych zasad:

  1. Policz swoje zadłużenie

  Osoby, które podejmą niełatwą walkę ze swoim zadłużeniem, muszą mieć jasny obraz tego z czym przyjdzie im się zmierzyć. W tym celu najlepiej spisać na kartce wszystkie swoje zobowiązania finansowe, poczynając od najmniejszych do największych kwot. Lista ułatwi rzetelne zaplanowanie dalszych czynności, a konsekwentne trzymanie się planu pomoże z powrotem stać się ludźmi wolnymi od długów.

  2. Odpowiednio zaplanuj spłatę swoich wierzytelności

  Kiedy dowiemy się „na czym stoimy” tzn. gdzie jesteśmy zadłużeni, ile wynosi pełna kwota zadłużenia, powinniśmy stworzyć dokładny plan, według którego będziemy uiszczać ciążące nad nami rachunki. Musimy ustalić hierarchię, według której jedne zobowiązania będziemy próbowali pokryć wcześniej, a inne nieco później. Często polecaną metodą jest spłacanie swoich należności w kolejności od najmniejszej do największej. Przyjęcie strategii „małych kroków” pozwala w niedługim czasie skrócić listę długów, co z kolei przełoży się na poprawę naszego samopoczucia i z pewnością da motywację do dalszego działania. Kwoty, jakie przeznaczaliśmy na spłatę uregulowanych zobowiązań zasilą rachunki, które nadal pozostaną do spłacenia.


  1  Biuro Informacji Kredytowej/Centrum prasowe (dostęp: 14.09.2105)

   

  Źródło:
  NetCredit Sp. z o.o.
  Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność portalu
  wymień swoją przeglądarkę na nowszą wersję.