google

  księgowość, księgowy, biuro księgowe

  Kursy walut 11.12.2018
  1 USD
  3.7763
  0.0163
  1 EUR
  4.2982
  0.0071
  1 CHF
  3.8266
  0.027
  1 GBP
  4.7647
  -0.0205
  1 RUB
  0.0568
  0.0001
  Newsletter
  Otrzymuj wiadomości o nowościach w branży
  Podaj imię i nazwisko:
  Twój adres email:
   
  Zobacz na mapie
  Chcę dodać:
  W zasięgu km

  • Dwie trzecie firm nie wykorzystuje potencjału i kompetencji biegłych rewidentów

  Wg wstępnych wyników badania przeprowadzanego przez Regionalny Oddział Krajowej Izby Biegłych Rewidentów w Warszawie, aż 64% firm podczas badania sprawozdania finansowego oczekuje wyłącznie wydania pozytywnej opinii po audycie. Tymczasem zakres możliwej współpracy biegłego rewidenta i przedsiębiorstwa jest znacznie szerszy.

  Warszawski oddział KIBR postanowił zbadać, czy przedsiębiorcy nie marnują potencjału, jaki tkwi w kompetencjach zawodowych biegłych rewidentów. Jak wynika z wstępnych wyników sondażu, w trakcie badania sprawozdań finansowych firmy koncentrują się na obowiązku ustawowym.

  Ewentualne inne oczekiwania wobec biegłego rewidenta dotyczą wsparcia w rozwiązywaniu problemów podatkowych oraz doradztwa w obszarze prowadzenia ksiąg rachunkowych i sporządzania sprawozdań. Biegli mogą też doradzać w obszarze pozyskiwania finansowania, w tym dotacji, jednak aż 56% audytorów twierdzi, że nie spotkało się z takim oczekiwaniem ze strony firm.

  Zakres prac biegłego rewidenta powszechnie kojarzony jest z badaniem sprawozdania finansowego, które zgodnie z ustawą o rachunkowości jest obowiązkowe dla większych podmiotów lub wymagane przez inwestora. Tymczasem dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu biegły rewident może wspierać przedsiębiorstwa w lepszym prowadzeniu biznesu, zarówno podczas samego audytu, jak i niezależnie od tego procesu.

  Nasze badanie poprzedza konferencję „Dwa światy audytora i biznesu. Jak zmienić obowiązek ustawowy w partnerstwo” organizowaną na rzecz integracji środowiska przedsiębiorstw i biegłych rewidentów. To pierwsze tego typu wydarzenie w Polsce, które wzmocni bardzo ważny proces wypracowywania nowych standardów komunikacji obu środowisk – mówi Agnieszka Gajewska, Prezes Regionalnego Oddziału Krajowej Izby Biegłych Rewidentów w Warszawie.

  Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność portalu
  wymień swoją przeglądarkę na nowszą wersję.