google

  księgowość, księgowy, biuro księgowe

  Kursy walut 18.01.2019
  1 USD
  3.7694
  0.0079
  1 EUR
  4.2964
  0.0089
  1 CHF
  3.7917
  -0.0004
  1 GBP
  4.8773
  0.0305
  1 RUB
  0.0567
  0.0002
  Newsletter
  Otrzymuj wiadomości o nowościach w branży
  Podaj imię i nazwisko:
  Twój adres email:
   
  Zobacz na mapie
  Chcę dodać:
  W zasięgu km

  • Polskie podpisy elektroniczne będą uznawane w całej Unii Europejskiej

   
  Polskie podpisy elektroniczne będą uznawane w całej Unii Europejskiej infoWire.pl

  Od 1 lipca bieżącego roku będzie obowiązywać rozporządzenie unijne, zgodnie z którym każde państwo Unii Europejskiej jest zobowiązane do uznawania podpisów elektronicznych opartych na certyfikatach kwalifikowanych wydanych przez inne kraje członkowskie. Przedsiębiorcy posługujący się polskimi certyfikatami kwalifikowanymi będą mogli je wykorzystywać w relacjach z partnerami i kontrahentami we wszystkich państwach unijnych.

  Certyfikaty kwalifikowane, z których korzystają firmy do podpisywania dokumentów w programie Płatnik czy systemie e-Deklaracje, po 1 lipca 2016 r. będą nadal aktualne. Przedsiębiorcy nie mają obowiązku niczego zmieniać. „Zmiana dotyczy wyłącznie urzędów, które muszą przygotować się do przyjmowania i akceptowania dokumentów opatrzonych podpisami kwalifikowanymi weryfikowanymi przy pomocy certyfikatów wydanych w krajach Unii” – mówi serwisowi infoWire.pl Elżbieta Włodarczyk, dyrektor Linii biznesowej podpis elektroniczny w KIR.

  Dotychczas nasze urzędy administracji publicznej były zobligowane do honorowania dokumentów podpisanych przy pomocy certyfikatów kwalifikowanych wydanych przez polskie centra certyfikacji. Rozporządzenie unijne nakłada obowiązek uznawania również certyfikatów wydanych w innych krajach unijnych” – dodaje ekspertka. Oznacza to, że po 1 lipca bieżącego roku np. przedsiębiorca mający niemiecki certyfikat kwalifikowany będzie mógł wysłać dokumenty przez program Płatnik i polski urząd nie będzie miał prawa odmówić ich przyjęcia.

  Nowe prawo pozwala także na wprowadzenie dodatkowych usług zaufania, takich jak pieczęcie elektroniczne czy usługi e-doręczeń oraz e-walidacji.

  Źródło:
  infoWire.pl
  www.infowire.pl
  Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność portalu
  wymień swoją przeglądarkę na nowszą wersję.