google

  księgowość, księgowy, biuro księgowe

  Kursy walut 18.06.2019
  1 USD
  3.8097
  0.0108
  1 EUR
  4.2631
  0.0032
  1 CHF
  3.8099
  0.0086
  1 GBP
  4.7736
  -0.0085
  1 RUB
  0.0592
  0.0001
  Newsletter
  Otrzymuj wiadomości o nowościach w branży
  Podaj imię i nazwisko:
  Twój adres email:
   
  Zobacz na mapie
  Chcę dodać:
  W zasięgu km

  • Rozwiązywanie konfliktów

  Sytuacje konfliktowe towarzyszą nam na co dzień niemal na każdym kroku. W konflikt możemy wejść ze współmałżonkiem, z sąsiadem, z pracodawcą, praktycznie z każdym człowiekiem jakiego spotykamy na swojej drodze. Umiejętności w zakresie rozwiązywania konfliktów są w dzisiejszych czasach na wagę złota, dlatego niezależnie od tego, czym zajmujemy się na co dzień, w jakim jesteśmy wieku czy jakiej jesteśmy płci warto dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat.

  Rozwiązywanie konfliktów

  Anatomia konfliktu

  Aby zaistniał konflikt, musi zaistnieć jakaś sporna kwestia, innymi słowy działalność jednego podmiotu musi kolidować z działalnością drugiego, a często również trzeciego lub czwartego – ilość stron konfliktu może być praktycznie nieograniczona. Mimo, że konflikty zawsze różnią się między sobą diametralnie, to zawsze ich fundamenty da się sprowadzić do pewnego schematu. Po zidentyfikowaniu sytuacji konfliktowej wszystkie jej strony usiłują przechylić szalę na swoją stronę. Istnienie prawa wynika w dużej mierze z konieczności ustalenia reguł, których przekraczać nie wolno.

  Jak wyglądałyby konflikty, gdyby nie było prawa?

  W przeszłości wiele konfliktów kończyło się użyciem siły. Obecnie taka sytuacja nadal nie należy do rzadkości, jednak można pokusić się o stwierdzenie, że rozwój cywilizacji sprowadza się do rozwoju umiejętności rozwiązywania ich w sposób konstruktywny. Wyraźnie odbija się to na używanym przez ludzkość języku – wszystkie narodowości mówiąc o „cywilizowanym rozwiązaniu” spornej sytuacji mają na myśli rozwiązanie sprawiedliwe, które nie kończy się rozlewem krwi.

  Co zrobić, gdy znajdziemy się w sytuacji konfliktowej?

  Najlepszym pomysłem zawsze wydaje się dojście z pozostałymi stronami konfliktu do porozumienia, co niestety często stanowi poważny problem. Sporne sytuacje wywołują emocje, które na pewno porozumieniu nie sprzyjają. Jeśli roszczenia naszego oponenta godzą w nasze ustawowo określone prawa, możemy np. zwrócić się o pomoc prawną do kancelarii takiej jak http://adwokatgrzegorzcieslik.pl. Prawnicy to po prostu znawcy reguł jakie regulują rozwiązywanie konfliktów, ci najbardziej sprawni są również w stanie w taki sposób wykorzystać ich oficjane brzmienie, aby ostatecznie przechylić szalę na korzyść swojego klienta.

  Konflikty zbrojne

  W czasach pokoju na straży reguł rozwiązywania konfliktu stoją specjalnie powołane w tym celu służby, takie jak policja. Zdarza się jednak, że sytuacja sporna dotyczy nie jednostek czy podmiotów gospodarczych, ale państw i narodów. W tej sytuacji często sięga się po argumenty siłowe. W trakcie rozwoju konfliktu zbrojnego wszelkie reguły zostają stopniowo zatracone, na znaczeniu traci zarówno prawo, jak i naturalne zasady, jakimi ludzie zwykli kierować się w pewnym stopniu odruchowo (np. to, że pozbawienie życia innej istoty ludzkiej jest godne najwyższego potępienia). Konflikt zbrojny jest swoistym paradoksem – przekraczanie naturalnych zasad moralnych urasta do miana bohaterstwa, może stanowić element mitologii narodu, stanowić istotny element jego tożsamości. Właściwie wszędzie na świecie historia narodów jest de facto historią wojen.

  Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność portalu
  wymień swoją przeglądarkę na nowszą wersję.