google

  księgowość, księgowy, biuro księgowe

  Kursy walut 22.05.2019
  1 USD
  3.8620
  -0.0005
  1 EUR
  4.3098
  0.0043
  1 CHF
  3.8209
  -0.0026
  1 GBP
  4.8906
  -0.0132
  1 RUB
  0.0600
  0.0002
  Newsletter
  Otrzymuj wiadomości o nowościach w branży
  Podaj imię i nazwisko:
  Twój adres email:
   
  Zobacz na mapie
  Chcę dodać:
  W zasięgu km

  • Jak działa system podatkowy w Polsce?

  Podatkiem nazywamy przymusowe, ustalone przez prawo i bezzwrotne świadczenie pieniężne na rzecz państwa. Wszystkie płacone przez polskich obywateli podatki składają się na nasz system podatkowy, dlatego warto dowiedzieć się, jak on działa.

  Po co płacimy podatki?

  Jak działa system podatkowy w Polsce?
  Podstawową funkcją podatków jest uzyskanie środków do pokrycia potrzeb publicznych. Dzięki temu państwo może prowadzić programy socjalne, działać, finansować edukację, służbę zdrowia i wszystkie służby publiczne. Podział uzyskanych środków między obywateli i instytucje nazywany jest funkcją redystrybucyjną. I na koniec należy podkreślić, że odpowiednie ulgi, zwolnienia i właściwie pomyślane stawki podatkowe potrafią skutecznie stymulować rozwój gospodarczy i zachęcać obywateli do działalności gospodarczej.

  System podatkowy w Polsce

  Prawo podatkowe w naszym kraju reguluje Ordynacja Podatkowa – ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 roku, podstawy nakładania obowiązków podatkowych zawarte są zaś w Konstytucji. System podatkowy to charakterystyczny dla danego kraju zespół podatków, które równocześnie w nim funkcjonują i tworzą prawną oraz ekonomiczną całość. Oprócz podatków obejmuje on aparat skarbowy zajmujący się wymiarem, kontrolą oraz poborem podatków, a także zbiór praw i zasad obejmujących działanie tego systemu.

  Z czego składa się system podatkowy?

  Polski system podatkowy składa się z kilkunastu rodzajów podatków. Różnią się one między sobą tym, kto jest opodatkowany, co podlega podatkowi oraz warunkami płatności. Większość z tych opłat to podatki bezpośrednie – najpopularniejsze: podatek dochodowy od osób fizycznych PIT, podatek dochodowy od osób prawnych CIT, a ponadto podatki: od spadków i darowizn, od czynności cywilnoprawnych, rolny, leśny, od nieruchomości, od środków transportowych, tonażowy, od wydobycia niektórych kopalin i od produkcji okrętowej. Istnieją także podatki pośrednie, wśród których najbardziej znany wszystkim jest podatek od towarów i usług, czyli VAT. Oprócz niego istnieje także podatek akcyzowy i od gier.

  Czym jest kwota wolna od podatku?

  Kwota wolna od podatku dotyczy osób, które w ciągu 12 miesięcy nie przekroczyły pewnej, określonej sumy dochodu. W obecnym roku suma ta podwyższona została z 6,6 tysięcy do 8 tysięcy zł, co oznacza, że osoba, której roczne zarobki nie przekroczą 8 tysięcy, nie zapłaci podatku w ogóle. Jeśli z kolei zarobki mieszczą się w przedziale 8-13 tysięcy, kwota wolna od podatku może wynieść od 8001 do 3091 zł, w przedziale 13001 do 85528 zł wynosi 3091 zł, następnie w zarobkach wyższych, ale nieprzekraczających 127 tysięcy kwota może wynosić od 3091 do 0 zł. Natomiast powyżej 127 tysięcy kwoty wolnej od podatku w ogóle nie ma. Więcej informacji na stronie https://www.nntfi.pl/finanse-po-godzinach/kwota-wolna-od-podatku-2018.

  Aby państwo działało sprawnie, potrzebuje naszych podatków. Bez nich nie można finansować szkół, szpitali, budować dróg, czy też prowadzić jakichkolwiek programów socjalnych. Dlatego wszyscy, którzy objęci są opodatkowaniem, powinni się z tego obowiązku wywiązywać.

  Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność portalu
  wymień swoją przeglądarkę na nowszą wersję.