google

  księgowość, księgowy, biuro księgowe

  Kursy walut 18.06.2019
  1 USD
  3.8097
  0.0108
  1 EUR
  4.2631
  0.0032
  1 CHF
  3.8099
  0.0086
  1 GBP
  4.7736
  -0.0085
  1 RUB
  0.0592
  0.0001
  Newsletter
  Otrzymuj wiadomości o nowościach w branży
  Podaj imię i nazwisko:
  Twój adres email:
   
  Zobacz na mapie
  Chcę dodać:
  W zasięgu km

  • Postępowanie egzekucyjne– co może zająć komornik?

  Wszczęcie egzekucji komorniczej polega na odzyskaniu długu na wniosek wierzyciela, czyli instytucji, która udzieliła kredytu lub pożyczki. Zajęcie majątku następuje na samym końcu drogi postępowania egzekucyjnego, które rozpoczyna się od zawiadomienia o wszczęciu postępowania. To, co może być przedmiotem egzekucji jest jasno określone przez prawo. Warto wiedzieć, jakie przedmioty stanowią dla komornika wartość, a jakich nigdy nie powinien poddawać egzekucji.

  Postępowanie egzekucyjne– co może zająć komornik?

  Wynagrodzenie i kwota wolna od zajęcia

  W przypadku umowy o pracę komornik może zająć 50 % wynagrodzenia, ale musi pozostawić mu jednocześnie 1530 zł. W przypadku innych umów, a więc o dzieło lub zlecenie komornik może zająć 100% wynagrodzenia. Jeśli jednak praca ta ma charakter ciągły, a umowy podpisywane są z jednym pracodawcą, dłużnik ma prawo złożyć wniosek o potraktowanie takiej umowy na równi z umowa o pracę. Do wniosku należy dołączyć wszystkie niezbędne dokumenty, które potwierdzają wyżej wymienione warunki. Komornik może zaakceptować wniosek, jednak nie ma takiego obowiązku.

  Rachunek bankowy

  Jeśli wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę wpływają na konto bankowe, komornik może przejąć rachunek. Musi pozostawić na nim 75% minimalnego wynagrodzenia. W przypadku konta bankowego nie ma górnej granicy kwoty, jaką komornik może zabrać, zaznacza adwokat Tamara Pokrzywka-Bensalem. Zajęte więc mogą być wszystkie oszczędności.

  Ruchomości i nieruchomości

  Do rzeczy, które komornik może zająć należą między innymi laptop, telefon komórkowy, lodówka, ekspres do kawy, meble, żyrandol, biżuteria, samochód, rower, aparat fotograficzny. Należy wiedzieć, że dłużnik nie musi być pełnoprawnym właścicielem tych przedmiotów, wystarczy, że używa ich w sposób ciągły. Podobnie jest w przypadku nieruchomości. Jeśli dłużnik jest współwłaścicielem, komornik może zająć całą nieruchomości. Drugi współwłaściciel może nie zgodzić się na zajęcie. Po odpowiednim postępowaniu komornik może umorzyć egzekucję zajęcia nieruchomości.

  Czego nie może zająć komornik?

  Do takich rzeczy należą przedmioty niezbędne do przeżycia, a więc odzież, pościel, narzędzia, które dłużnik wykorzystuje do wykonywania pracy zarobkowej. Należą do nich również niektóre wpływy na konto bankowe, na przykład świadczenia rodzinne i alimenty. W przypadku dłużnika posiadającego gospodarstwo rolne, komornik nie może zająć urządzeń, które są niezbędne do prowadzenia gospodarstwa rolnego, zapasów paszy i ściółki dla posiadanych zwierząt, zbóż niezbędnych do wysiewu, zakontraktowanych zwierząt.

  Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność portalu
  wymień swoją przeglądarkę na nowszą wersję.