google

  księgowość, księgowy, biuro księgowe

  Kursy walut 15.10.2019
  1 USD
  3.8952
  -0.0006
  1 EUR
  4.2949
  -0.002
  1 CHF
  3.9000
  -0.0104
  1 GBP
  4.9282
  0.0284
  1 RUB
  0.0606
  0
  Newsletter
  Otrzymuj wiadomości o nowościach w branży
  Podaj imię i nazwisko:
  Twój adres email:
   
  Zobacz na mapie
  Chcę dodać:
  W zasięgu km

  • Co musisz wiedzieć, zanim wybierzesz system ERP

  Umiejętne zarządzanie zasobami, którymi dysponuje firma, to klucz do osiągnięcia biznesowego sukcesu. W dobie cyfryzacji i automatyzacji nie jest to możliwe bez wykorzystania zaawansowanych systemów ERP, gwarantujących maksymalną efektywność dzięki usprawnieniu obiegu informacji i pracy na jednej, centralnej bazie danych. Przed podjęciem decyzji o wyborze konkretnego produktu, warto jednak zorientować się, czego tak naprawdę potrzebujemy.

  Co musisz wiedzieć, zanim wybierzesz system ERP

  Czym jest system ERP?

  System ERP (ang. Enterprise Resource Planning – planowanie zasobów przedsiębiorstwa) umożliwia integrację i zarządzanie wszystkimi obszarami działalności firmy. Dobrze skonfigurowany ERP daje więc możliwość jednoczesnego zarządzania m.in. finansami, zasobami ludzkimi i informacyjnymi, środkami trwałymi, stanami magazynowymi czy dostępnymi surowcami, pozwala również na bieżącą kontrolę wszystkich procesów zachodzących w przedsiębiorstwie, w tym zarządzanie produkcją, logistyką i działem handlowym. Dzięki wykorzystaniu jednej bazy danych wszystkie zmiany wprowadzane są w czasie rzeczywistym, a uprawnieni pracownicy zyskują dostęp do aktualnych i wiarygodnych informacji. Systemy klasy ERP gwarantują także bezpieczeństwo przechowywanych danych, co jest wyjątkowo ważne w dobie cyfrowych zagrożeń i ciągle podnoszonych standardów zabezpieczeń.

  Wykorzystanie systemów ERP

  Modułowa budowa systemów ERP sprawia, że można je dostosować do każdego przedsiębiorstwa, niezależnie od jego wielkości czy branży, w której operuje. Chociaż systemy klasy ERP umożliwiają kompleksowe zarządzanie wszystkimi zasobami firmy, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać ich potencjał tylko w niektórych segmentach – np. zarządzaniu produkcją, magazynem lub działem kadrowo-płacowym. Z tego powodu ERP sprawdza się zarówno w olbrzymich korporacjach, jak i w mikroprzedsiębiorstwach.

  Oferta systemów ERP dostępnych na polskim rynku wciąż się rozszerza, dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji warto zastanowić się przede wszystkim nad tym, czego konkretnie oczekujemy i jakie są cele biznesowe  – przekonuje Piotr Bargieł, ekspert firmy Kotrak S.A., zajmującej się dostawą systemów ERP na całym świecie. – Inny produkt usatysfakcjonuje osoby zarządzające małym przedsiębiorstwem, które chcą usprawnić fakturowanie, inny sprawdzi się w firmie handlowo-usługowej, a jeszcze inny w holdingu czy sieci franczyzowej. Kluczem do sukcesu jest umiejętny dobór odpowiedniego rozwiązania i współpraca z firmą, która daje możliwość tego wyboru – dodaje.

  Zaufany partner

  Równie ważnym czynnikiem jest wybór odpowiedniego dostawcy systemu, który nie tylko dysponuje odpowiednim oprogramowaniem, ale ma również doświadczenie w jego wdrażaniu, aktualizowaniu i doskonale zna sam produkt. – Dostawca oprogramowania powinien nie tylko znakomicie odnajdywać się w środowisku technicznym, ale również okazywać klientowi potrzebne wsparcie. Często od współpracy na linii dostawca – klient zależy to, jakie korzyści przyniesie system ERP, dlatego każdy projekt rozpoczyna się od wspólnych poszukiwań najlepszego rozwiązania, a po wdrożeniu klient może liczyć na eksperckie wsparcie – dodaje Piotr Bargieł.

  Dostawcę systemu klasy ERP należy traktować jak długoterminowego współpracownika, którego zadania nie kończą się w momencie oddania systemu do użytku, ale w wielu przypadkach właściwie dopiero wtedy się rozpoczynają. Nowoczesne technologie rozwijają się w bardzo szybkim tempie i ciągle pojawiają się nowe możliwości. Dobrze dobrana firma będzie w stanie okazywać konieczne wsparcie i sugerować optymalne rozwiązania.

  Reklama sponsorowana: Zamów reklamę
  Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność portalu
  wymień swoją przeglądarkę na nowszą wersję.