Artykuł Dodaj artykuł

Mniej kredytów, taniej kupowane mieszkania

Spada liczba i wartość udzielonych kredytów hipotecznych, a kupujący wybierają oferty w niższej cenie

Spada liczba i wartość udzielonych kredytów hipotecznych, a kupujący wybierają oferty w niższej cenie

W pierwszych miesiącach tego roku pożyczaliśmy średnio na mieszkanie ponad 209 tys. zł. To nieznacznie więcej niż pod koniec minionego roku, podają analitycy AMRON- SARFiN. Znacznie wyższe kwoty przyznawane były w przypadku kredytów walutowych niż w złotych. W pierwszym kwartale tego roku banki udzielały pożyczek w złotych średnio w wysokości 187,9 tys. zł, a kredyty walutach przyznawały przeciętnie na ponad 361 tys. zł.  

Z najnowszych danych Związku Banków Polskich wynika także, że w ciągu ostatnich trzech miesięcy spadła o 6 proc. liczba nowo podpisanych umów o kredyt mieszkaniowy. Wartość udzielonych kredytów w porównaniu z analogicznym okresem sprzed roku była niższa o ponad 17 proc. Mniejsza sprzedaż kredytów to przede wszystkim efekt wejścia w życie nowych przepisów zaostrzających kryteria oceny zdolności kredytowej i regulacji związanych z wygaszaniem programu Rodzina na Swoim.

W całości za pożyczone

Pożyczamy głównie w złotych (84 proc. kredytów), a kredyty w euro obejmują tylko 14,5 proc. podpisanych umów. Hipoteki we frankach szwajcarskich stanowiły w I kw. br. zaledwie 1 proc. nowo udzielonych pożyczek. Kredyty walutowe ma w ofercie już tylko kilka banków. Mogą o nie powalczyć osoby o dochodach 12 – 15  tys. zł netto miesięcznie.

Większość kupujących nieruchomości dysponuje niewielkimi oszczędnościami albo w ogóle ich nie ma. W bankach mile widziani są natomiast kredytobiorcy posiadający pieniądze na wkład własny. W wielu z nich wniesienie go umożliwia uzyskanie lepszych warunków kredytowych. Poza tym, w niektórych bankach otrzymanie pożyczki na 100 proc. wartości nieruchomości jest po prostu niemożliwe.

Umowy kredytowe podpisywane są najczęściej na okres od 25 do 35 lat. Kredyt hipoteczny spłaca aktualnie w Polsce 1,65 mln gospodarstw domowych.

Kupujemy taniej

Rezydencja Kościuszki

W pierwszym kwartale 2012 roku najwięcej płaciliśmy za mieszkanie w Warszawie – średnio 7536 zł za metr. W ciągu roku stawka transakcyjna obniżyła się w stolicy o prawie 450 za 1 mkw. W Krakowie średnia cena kupowanego mieszkania w okresie ostatnich 12 miesięcy spadła o ok. 350 zł/mkw. i wynosiła na koniec marca br. ok. 6300 zł/mkw.

W związku z trudnościami z uzyskaniem kredytu hipotecznego coraz lepiej sprzedają się mieszkania najtańsze. Kupujący poszukują ich w zewnętrznych dzielnicach miast lub na ich obrzeżach. - Nie mamy kłopotu ze sprzedażą mieszkań w inwestycji Rezydencja Kościuszki, której budowę niedawno zakończyliśmy w położonym w sąsiadującym z Warszawą Piastowie. Większą ilość klientów niż wcześniej przyciąga do naszego biura sprzedaży cena mieszkań. Na tym kameralnym osiedlu zlokalizowanym w pobliżu stacji SKM można kupić lokal już za 5200 zł/mkw. W sprzedaży są jeszcze dostępne ostatnie nieduże mieszkania dwupokojowe w cenie 257 tys. zł – tłumaczy Wojciech Stisz z Barc Warszawa SA.

Analiza AMRON- SARFiN dotycząca transakcji przeprowadzonych w I kw. tego roku wskazuje, że we wszystkich aglomeracjach średnie ceny mieszkań, które kupowaliśmy na rynku wtórnym i pierwotnym były niższe w porównaniu ze stawkami notowanymi w IV kw. 2011 roku. Stawki spadły o ok. 4 proc. Jedynie w Poznaniu utrzymały się na tym samym poziomie.

Więcej na: www.barcwarszawa.pl

Podobne artykuły