Artykuł Dodaj artykuł

Proszę o podpis!

Współcześnie, szans rozwojowych mających na celu podniesienie standardu naszego życia, upatruje się  m.in. w procesie cyfryzacji. Doskonałym tego przykładem jest chociażby powstanie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, którego głównym celem jest kontrola i rozwój elektronicznej strony naszego życia.

Współcześnie, szans rozwojowych mających na celu podniesienie standardu naszego życia, upatruje się  m.in. w procesie cyfryzacji. Doskonałym tego przykładem jest chociażby powstanie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, którego głównym celem jest kontrola i rozwój elektronicznej strony naszego życia.

Społeczeństwa na całym świecie, korzystają z korespondencji elektronicznej, umożliwiającej swobodną wymianę informacji. W Polsce, coraz częściej słyszymy, iż tzw. „komunikacja online” w dużym stopniu może usprawnić relacje pomiędzy przedsiębiorcami oraz pozytywnie wpłynąć na relacje obywateli z instytucjami publicznymi. Warto jednak zastanowić się nad bezpieczeństwem w sieci, o które sami możemy zadbać – stosując podpis elektroniczny.

Podpis elektroniczny to nic innego jak klasyczny podpis, mający na celu potwierdzenie naszej tożsamości oraz autentyczności podpisywanego dokumentu. Z racji tego, iż w sieci posługujemy się dokumentami w wersji elektronicznej, stosowany przez nas podpis również musi być złożony w wersji elektronicznej. E-Podpis jest zaszyfrowanym zbiorem informacji na temat użytkownika, dzięki czemu każdy podpis jest unikatowy i nie powtarzalny.

Zgodnie z ustawą RP z 18 września 2001 roku o podpisie elektronicznym (Dz. U. z 2001 r. Nr 130, poz. 1450 z późn. Zm), bezpieczny podpis elektroniczny weryfikowany przy pomocy certyfikatu kwalifikowanego jest równoważny pod względem skutków prawnych podpisowi własnoręcznemu. Tym samym podpisane przez nas dokumenty, zabezpieczone są przed modyfikacją ze strony nie upoważnionych do tego użytkowników jednocześnie uzyskując potwierdzenie ważności.

W celu maksymalizacji bezpieczeństwa użytkowników, do korzystania z podpisu elektronicznego, wymagane jest posiadanie specjalnie certyfikowanych urządzeń. Umożliwia to przypisanie konkretnego podpisu elektronicznego tylko i wyłącznie do jednego użytkownika. Rozwiązanie to skutecznie eliminuje zjawisko posługiwania się fałszywymi danymi osobowymi.

Korzystanie z e-podpisu pozytywnie wpływa nie tylko na bezpieczeństwo korespondencji elektronicznej ale również na usprawnienie całego procesu wymiany informacji. Wielu z nas, chcąc załatwić w urzędzie formalności wymagające złożenia odpowiednich dokumentów, na własnej skórze odczuła negatywne skutki biurokracji. Dzięki zastosowaniu podpisu elektronicznego, możemy uniknąć wielogodzinnych wizyt w urzędach, oszczędzając tym samym nasz cenny czas.

Czas i pieniądze zyskujemy również, stosując podpis elektroniczny w relacjach z naszymi partnerami biznesowymi. Dzięki usłudze AwiPost, posiadając e-podpis możemy prowadzić całą korespondencję biznesową (faktury, umowy, oświadczenia itp.) nie wychodząc z naszego biura. Takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić czas, rezygnując z wypraw na pocztę.  Prowadząc korespondencję elektroniczną, oszczędzamy również pieniądze dzięki zmniejszeniu wydatków  na materiały papiernicze wykorzystywane w tradycyjnej wymianie korespondencji.  Rezygnacja z wykorzystania materiałów papierniczych, przyczynia się również do ochrony środowiska chociażby, poprzez zmniejszenie zapotrzebowania na papier.

Podsumowując, stosowanie podpisu elektronicznego, pozytywnie wpływa nie tylko na swobodę prowadzenia korespondencji elektrycznej. Pozwala na zaoszczędzenie naszego czasu, pieniędzy oraz zapewnia całkowite bezpieczeństwo dzięki zastosowaniu certyfikatu kwalifikowanego. W dodatku jest to rozwiązanie proekologiczne, idące z duchem czasu. Rozważając powyższe zalety, warto zastanowić się nad zapewnieniem sobie możliwości korzystania z podpisu elektronicznego.

Artykuł został dodany przez firmę


Inne publikacje firmy


Podobne artykuły

 
Klikając “Zgoda” akceptujesz zapisywanie wszystkich danych cookie na twoim urządzeniu. Kliknięcie “Odmowa” oznacza zapisywanie tylko danych niezbędnych do funkcjonowania strony. Więcej informacji o cookie w polityce prywatności.