Artykuł Dodaj artykuł

Branża doradztwa finansowego w IV kwartale 2016 r.

Polacy chcą korzystać z usług pośredników finansowych przy uzyskiwaniu kredytu na zakup domu lub mieszkania. Pokazują to wyniki sprzedażowe największych firm z branży doradztwa w Polsce. 

Polacy chcą korzystać z usług pośredników finansowych przy uzyskiwaniu kredytu na zakup domu lub mieszkania. Pokazują to wyniki sprzedażowe największych firm z branży doradztwa w Polsce. Członkowie Związku Firm Doradztwa Finansowego (ZFDF) w IV kwartale 2016 r. pośredniczyli bowiem w udzielaniu kredytów hipotecznych o łącznej wartości ponad 3,8 mld zł, osiągając tym samym wzrost sprzedaży wyższy niż ten odnotowany w całym rynku kredytów mieszkaniowych. Miniony kwartał należał jednak do produktów inwestycyjnych, których sprzedaż w ciągu trzech miesięcy wzrosła o 11%.

Stabilna sprzedaż hipotek

Obecnie blisko co drugi kredyt mieszkaniowy zawierany jest przy udziale pośrednika[1]. Od października do końca 2016 r. doradcy ZFDF pośredniczyli w sprzedaży kredytów hipotecznych na łączną wartość 3,8 mln zł, osiągając poziom wyższy niż w trzecim kwartale 2016 r.

Adrian Jarosz, Prezes Związku Firm Doradztwa Finansowego, Prezes Zarządu Expander Advisors: – Kolejny kwartał pokazał, że Polacy cenią sobie pomoc i kompetencje doradców finansowych, u których szukają porady w kwestii wyboru kredytu hipotecznego. W IV kwartale doradcy ZFDF pośredniczyli bowiem w udzieleniu hipotek o wartości 1,88% większej niż trzy miesiące temu, wypracowując wzrost wyższy od tego odnotowanego w całym rynku kredytów hipotecznych (1,07%)[2]. Świadczy to o rosnącej świadomości kredytobiorców. Biuro pośrednika to miejsce, w którym klienci podczas jednej wizyty mogą bezpłatnie porównać oferty większości banków działających na rynku, a w konsekwencji wybrać tę najbardziej konkurencyjną.

Branża doradztwa finansowego w IV kwartale 2016 r.
Tabela 1: Wartość kredytów hipotecznych sprzedanych przez członków ZFDF w III kwartale 2016 r. i IV kwartale 2016 r.

Przemysław Guberow, Wiceprezes Związku Firm Doradztwa Finansowego, Prezes Zarządu Open Finance S.A.: – Rosnące zainteresowanie wsparciem pośrednika finansowego podczas wyboru i procesowania umowy kredytu hipotecznego jest także wynikiem coraz większej liczby mieszkań oddawanych do użytku przez deweloperów. Kiedy ich przybywa, wzrasta także wartość sprzedanych kredytów. Dodatkowo rządowy program wsparcia, czyli MdM cały czas jest dostępny, a klienci chcą z takiego wsparcia skorzystać.

Inwestujemy więcej

W IV kwartale 2016 r. wartość sprzedanych produktów inwestycyjnych wyniosła 119 mln zł, co oznacza 11% wzrost w stosunku do poprzednio analizowanego okresu.

Branża doradztwa finansowego w IV kwartale 2016 r.
Tabela 2: Wartość produktów inwestycyjnych sprzedanych przez członków ZFDF w III kwartale 2016 r. i IV kwartale 2016 r.

Adrian Jarosz, Prezes Związku Firm Doradztwa Finansowego, Prezes Zarządu Expander Advisors: – W dobie niskich stóp procentowych Polacy szukają atrakcyjnych rozwiązań pozwalających ulokować i pomnożyć kapitał. W oddziałach doradców mogą porównać produkty konkurencyjnych wobec siebie podmiotów finansowych, banków, towarzystw inwestycyjnych oraz ubezpieczycieli. Oznacza to dla nich oszczędność czasu i większe szanse na znalezienie odpowiedniego produktu.

Finansowanie przedsiębiorstw

Łączna wartość kredytów firmowych udzielonych za pośrednictwem firm zrzeszonych w ZFDF w IV kwartale 2016 r. wyniosła 365 mln zł.

Branża doradztwa finansowego w IV kwartale 2016 r.
Tabela 3: Wartość kredytów firmowych sprzedanych przez członków ZFDF w III kwartale 2016 r. i IV kwartale 2016 r.
 

Sprzedaż kredytów gotówkowych

Doradcy zrzeszeni w ZFDF pośredniczyli również w udzielaniu kredytów gotówkowych o łącznej wartości ponad 500 mln zł.

Przemysław Guberow, Wiceprezes Związku Firm Doradztwa Finansowego, Prezes Zarządu Open Finance S.A: – Wzrost wolumenów sprzedaży kredytów gotówkowych, który widoczny jest już od pierwszego kwartału 2016 roku jest wynikiem coraz częstszego poszukiwania przez Klientów łatwego sposobu na dodatkowy „zastrzyk” gotówki oraz zwiększającej się wartości pośrednika finansowego wśród Klientów. Jesteśmy wsparciem dla Klienta od początku jego drogi w świecie finansów – jakość świadczonych przez pośredników usług doceniana jest na rynku coraz bardziej, czego wynikiem są wzrastające wolumeny sprzedaży wszystkich produktów finansowych. 

Branża doradztwa finansowego w IV kwartale 2016 r.
Tabela 4: Wartość kredytów gotówkowych sprzedanych przez członków ZFDF w III kwartale 2016 r. i IV kwartale 2016 r.

 

Podobne artykuły