Artykuł Dodaj artykuł

Księgowość dla nowej firmy: jaką wybrać? - program do fakturowania

Każda transakcja finansowa wykonana na rachunku firmowym przedsiębiorcy musi mieć odzwierciedlenie w systemie rachunkowości. Zakładając nowy biznes, po pierwsze wybierasz formę opodatkowania, a po drugie - obsługę księgową.

Każda transakcja finansowa wykonana na rachunku firmowym przedsiębiorcy musi mieć odzwierciedlenie w systemie rachunkowości. Zakładając nowy biznes, po pierwsze wybierasz formę opodatkowania, a po drugie - obsługę księgową.

Krótkie omówienie podstawowych form opodatkowania działalności gospodarczej:

1. Karta podatkowa

2. Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Powyższe formy są najprostsze i dotyczą niewielkich biznesów, głównie jednoosobowych, typowo rzemieślniczych. W karcie podatkowej i w ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych nie występuje obowiązek prowadzenia Księgi Przychodów i Rozchodów (KpiR).

3. Podatek liniowy

19% płacisz zawsze od podstawy opodatkowania, dlatego ta forma opłaca się najbardziej przy wysokich dochodach.

4. Zasady ogólne

Jeżeli nie wybierzesz indywidualnie formy opodatkowania, zasady ogólne zostaną ci przydzielone odgórnie. Występują w zasadach ogólnych dwie skale podatkowe: 18 i 32%.

5. Księgi rachunkowe (pełna księgowość)

Pełną księgowość, w uproszczeniu, prowadzą spółki prawa handlowego, nawet niewielkie spółki z o.o.. To największy koszt, bo wymaga uruchomienia całego działu pracowniczego. Obowiązek ten pojawi się także po przekroczeniu 1.2 mln euro przychodu rocznego.

Jak prowadzić księgowość?

1. Samodzielnie

Samodzielne księgowanie jest nieopłacalne z czasowego punktu widzenia. Prawo podatkowe podlega zmianom, dlatego nie ma sensu marnować zasobów. Jedyne co powinieneś robić osobiście to obsługiwać program do fakturowania, przechowywać dokumentację, wyjaśniać problemy z US.

2. Opłacić biuro rachunkowe stacjonarne lub wirtualne

Im mniej dokumentów księgowych, tym niższe koszty obsługi. Biuro rachunkowe ma obowiązkowe ubezpieczenie OC, przejmuje presję kontaktu z US. Wystarczy ci jedynie program do fakturowania i przekazanie pod koniec miesiąca dokumentów księgowej, aby mieć formalności z głowy.

3. Zatrudnić stacjonarną księgową

Najdroższa forma i, niestety, w praktyce obowiązkowa dla spółek.

4. Samodzielnie ze wsparciem księgowości multimedialnej

Księgowość online to najszybciej rozwijający się na rynku segment. Przedsiębiorca prowadzi KPiR we własnym zakresie, a program do fakturowania oaz automatyczne podsumowania wraz z opieką merytoryczną specjalisty pozwalają ograniczyć koszty usługi do minimum. Idealny format dla freelancerów.

Na zakończenie

Pomimo aktywnego ubezpieczenia OC przedsiębiorca zawsze ponosi najpierw odpowiedzialność za zobowiązania wobec US, dlatego wybór systemu księgowości to kluczowa sprawa. W praktyce musisz jedynie poznać dokładnie program do fakturowania, a czynności z optymalizacją podatkową zlecasz na zewnątrz. Po każdym roku podatkowym możesz zmienić formę opodatkowania, a księgowość właściwie w każdej chwili, gdy nie spełnia twoich oczekiwań. Testuj różne opcje na przestrzeni lat funkcjonowania.

Podobne artykuły