Artykuł Dodaj artykuł

Podpis elektroniczny - kiedy jest potrzebny?

Podpis elektroniczny to wygodna alternatywa dla tradycyjnego podpisu. Nie jest obowiązkowy, ale na pewno warto go mieć, zwłaszcza gdy prowadzi się działalność gospodarczą. Cyfrowy podpis będzie potrzebny wszędzie tam, gdzie możliwe jest załatwianie formalności drogą elektroniczną.

Podpis elektroniczny to wygodna alternatywa dla tradycyjnego podpisu. Nie jest obowiązkowy, ale na pewno warto go mieć, zwłaszcza gdy prowadzi się działalność gospodarczą. Cyfrowy podpis będzie potrzebny wszędzie tam, gdzie możliwe jest załatwianie formalności drogą elektroniczną.

Administracja publiczna

Z administracją publiczną możemy się skontaktować mailowo w każdej sprawie, ale dokumenty wysyłane zwykłą pocztą elektroniczną nie będą miały mocy prawnej. Oficjalne kontakty z urzędami, składanie wniosków, formularzy, wysyłanie danych, uczestnictwo w przetargach elektronicznych – to wszystko przedsiębiorca może załatwić w swoim biurze, kilkoma kliknięciami myszki, pod warunkiem, że będzie mógł potwierdzić dokumenty podpisem elektronicznym. Certyfikat kwalifikowany jest niezbędny, bo bez niego odbiorca dokumentów nie będzie w stanie ze stuprocentową pewnością określić tożsamości nadawcy. I odwrotnie, bez certyfikatu kwalifikowanego użytkownik serwisów administracji publicznej nie będzie miał dostępu do wszystkich dokumentów i funkcji. Koszt podpisu elektronicznego w Warszawie, zamówionego na przykład za pośrednictwem strony www.cencert.pl, to około 190-240 złotych rocznie, w zależności od rodzaju pakietu. Warto pamiętać, że do kontaktów z wieloma instytucjami wystarczy jeden bezpieczny podpis kwalifikowany.

Koniec wypraw do ZUS-u i skarbówki

Elektroniczny podpis jest potrzebny w ZUS-ie, bo tylko za jego pośrednictwem można drogą elektroniczną regulować składki na ubezpieczenie społeczne i/lub ubezpieczenie zdrowotne, wysyłać dokumenty ubezpieczeniowe i składać korekty (http://www.zus.pl/default.asp?p=1&id=2167). Dla wygody użytkownika, popularny program „Płatnik” uwzględnia funkcję do składania i weryfikacji bezpiecznego podpisu elektronicznego, nie jest więc konieczna instalacja dodatkowego oprogramowania (dotyczy nowszych wersji programu). Elektroniczny podpis weryfikowany certyfikatem kwalifikowanym jest obowiązkowy również przy zawieraniu elektronicznych umów cywilno-prawnych.

Nie tylko dla przedsiębiorców

Elektroniczne bazy danych medycznych wymagają dodatkowych zabezpieczeń, tak by dostęp do informacji posiadały wyłącznie osoby uprawnione. Karta pacjenta, zawierająca dane o przebytych chorobach, konsultacjach medycznych i wynikach badań, powinna być sporządzana przez osoby do tego upoważnione, a takie potwierdzenie gwarantuje wyłącznie bezpieczny podpis elektroniczny. Zabezpieczenie w postaci certyfikatu to także pewność, że wszystkie informacje medyczne zapisane w formie elektronicznej odbierze upoważniony adresat. Podpis elektroniczny przyda się również zwolennikom bankowości on-line – z podpisem jest możliwe dokonywanie zmian w umowach, składanie dyspozycji i zaciąganie kredytów.

 
Klikając “Zgoda” akceptujesz zapisywanie wszystkich danych cookie na twoim urządzeniu. Kliknięcie “Odmowa” oznacza zapisywanie tylko danych niezbędnych do funkcjonowania strony. Więcej informacji o cookie w polityce prywatności.