Artykuł Dodaj artykuł

Na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania

Zakup mieszkania to decyzja na wiele długich lat, dlatego nie warto kierować się emocjami i pośpiechem. Na co zwrócić uwagę w mieszkaniu? Czego dowiedzieć się od właścicieli, aby uniknąć dodatkowych kosztów?

Zakup mieszkania to decyzja na wiele długich lat, dlatego nie warto kierować się emocjami i pośpiechem. Na co zwrócić uwagę w mieszkaniu? Czego dowiedzieć się od właścicieli, aby uniknąć dodatkowych kosztów?

Mieszkanie dostosowane do Twoich potrzeb

Na samym początku warto założyć sobie, jakie to ma być mieszkanie i dla ilu osób. Lepiej kupić mieszkanie gotowe do wprowadzenia czy do remontu?

Na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania
Podczas tej decyzji, weź pod uwagę, że w mieszkaniu wyremontowanym, może nie być idealnie tak, jak planowaliśmy. Jednak to jest projekt kogoś zupełnie obcego, kto nie poznał Twoich potrzeb. Z kolei, w mieszkaniu gotowym do remontu, może pojawić się wiele niespodzianek. Nigdy nie wiesz, co znajduje się za szafką czy pod umywalką i jak żyli poprzedni mieszkańcy. W przypadku remontu lub kupna mieszkania od dewelopera, zastanów się, czy jesteś w stanie utrzymać swoje dotychczasowe mieszkanie i nową nieruchomość jednocześnie. Prace mogą potrwać, a z reguły trwają o wiele dłużej niż zakładało się na początku. Jeśli nagle zabraknie środków np. na opłaty do spółdzielni, warto sprawdzić ofertę pożyczki online, która może Ci pomóc finansowo.

Co zrobić podczas oglądania mieszkania?

Jeśli kupujesz mieszkanie na rynku wtórnym, jest wiele aspektów, o które musisz zadbać. Podczas oglądania, nie wstydź się i nie chodź jak po muzeum. Trzeba otworzyć i zamknąć wszystkie okna i drzwi, aby sprawdzić czy na pewno działają. Warto także odkręcić krany - jeśli strumień wody jest mały, może okazać się, że jest coś nie tak z instalacją wodno-kanalizacyjną. To będzie generować dodatkowe koszty. Możesz także skorzystać z toalety, aby sprawdzić, czy wszystko jest w porządku. Zobacz, gdzie są liczniki oraz zawory, a także ewentualne gniazdka na podłączenie kablówki. Może okazać się, że trzeba przeciągać kabel przez całe mieszkanie, czego nie przewidziałeś. Jeśli nie jesteś przygotowany na dodatkowe koszty, mogą pomóc pożyczki online.

Koniecznie zrób pomiar wszystkich pomieszczeń, aby dopasować meble, a także dokładnie przemyśl, czy układ nie będzie uciążliwy. Sprawdź także, czy na ścianach i suficie nie ma pęknięć, wilgoci i grzyba. Weź także pod uwagę usytuowanie mieszkania pod względem stron świata. Okna, które są zamontowane na południe i zachód będą wprowadzały więcej światła i ciepła do mieszkania.

Rozejrzyj się po okolicy i dowiedz się, czy nie ma uciążliwych sąsiadów, a także czy wokół jest bezpiecznie. Jeśli jest piwnica, sprawdź jej stan.

Ukryte koszty, które warto znać

Aby uniknąć ukrytych kosztów i przewidzieć wszystkie opłaty, które są związane z zakupem nowego mieszkania, poproś o wykaz kosztów ze spółdzielni. Nie zwracaj uwagi na łączny koszt, bo różnica pomiędzy jedną zamieszkującą osobą a Twoją czteroosobową rodziną będzie wyraźna. Kupujesz mieszkanie od biura nieruchomości? Sprawdź, czy są płatnikami VAT. Może okazać się, że kwota, którą ustaliliście na początku współpracy, będzie powiększona o podatek. Dowiedz się także od właścicieli, jakie wyposażenie dokładnie mieści się w cenie, aby ustalić, co trzeba dodatkowo kupić. Sprawdź także, co możesz zabrać z poprzedniego mieszkania i czy będzie to pasować pod względem funkcjonalności i wymiarów. Może trzeba będzie coś przerobić, zainwestować w rolety lub listwy przypodłogowe? Takie dodatki często generują dodatkowe koszty, których nie bierze się pod uwagę na początku. W razie problemów finansowych, pomocnym rozwiązaniem mogą być pożyczki online.

Podobne artykuły