Artykuł Dodaj artykuł

Czyszczenie BIK – czy można usunąć negatywne wpisy z BIK-u?

Negatywna historia kredytowa może skutecznie przekreślić nasze życiowe plany. Kredyt na dom, samochód w leasingu czy zakup sprzętu RTV/AGD na raty, możliwe są tylko wtedy, gdy pozwala na to nasza zdolność kredytowa. Co z robić w sytuacji, kiedy nie jest ona kryształowo czysta? Czy można wyczyścić BIK, czyli usunąć negatywne wpisy z naszej historii kredytowej?

Czyszczenie BIK – czy można usunąć negatywne wpisy z BIK-u?

Negatywna historia kredytowa może skutecznie przekreślić nasze życiowe plany. Kredyt na dom, samochód w leasingu czy zakupsprzętu RTV/AGD na raty, możliwe są tylko wtedy, gdy pozwala na to nasza zdolność kredytowa. Co z robić w sytuacji, kiedy nie jest ona kryształowo czysta? Czy można wyczyścić BIK, czyli usunąć negatywne wpisy z naszej historii kredytowej?

Pozytywna historia kredytowa - co to znaczy?

W czasach cyfrowej bankowości i błyskawicznego przepływu danych, pomiędzy różnego rodzaju podmiotami, weryfikacja zdolności kredytowej stała się prostsza niż kiedykolwiek wcześniej. Specjalne bazy informacji, takie jak BIK czy BIG, gromadzą wszystkie dane o naszych zobowiązaniach finansowych i terminowości ich regulacji. Jeśli wszystko płacimy w terminie, to budujemy swoją pozytywną historię kredytową. W ten sposób stajemy się wiarygodni dla banków oraz innych podmiotów, co pozwala nam uzyskać wymarzony kredyt czy dokonać zakupów na raty.

Niestety, jeśli mamy opóźnienia, które zostają zarejestrowane przez BIK czy BIG, to nasza historia kredytowa nie jest już naszym sprzymierzeńcem. I niestety z każdym negatywnym wpisem szanse na uzyskanie kredytu są coraz mniejsze. Pytaniem jest, czy czyszczenie BIK w przypadku otrzymania negatywnych wpisów jest w ogóle możliwe?

Czy można wyczyścić BIK?

Czyszczenie BIK – czy można usunąć negatywne wpisy z BIK-u?

Zanim przejdziemy do czyszczenia BIK, warto jeszcze napomknąć o tym, jak sprawdzić swoją historię kredytową. Najprostszym sposobem jest pobranie raportu z BIK. W tym celu musimy zarejestrować się do systemu Biura Informacji Kredytowej i za opłatą 39 zł (lub korzystając z pakietu 6 pobrań za 99 zł) wykupić raport BIK. To właśnie w nim znajdziemy wszystkie ważne informacje w kwestii naszych zobowiązań finansowych oraz ich terminowej bądź nieterminowej spłaty.

Kiedy już będziemy już mieli wszystkie dane czarno na białym i okaże się, że faktycznie nasza historia kredytowa pozostawia wiele do życzenia, pojawia się pytanie, czy można to naprawić, a jeśli tak, to w jaki sposób? Na wstępie należy zaznaczyć, że nie wszystkie wpisy można z BIK usunąć. Czasami bywa tak, że niektóre banki uniemożliwiają usunięcie wpisów o nieterminowo spłacanych kredytach. Są jednak i takie, które mają nieco mniej restrykcyjne podejście w tym temacie.

Można zatem wyczyścić negatywne wpisy w BIK, a także dokonać selekcji wpisów pozytywnych w taki sposób, aby zdolność kredytowa była jak najlepsza. Jest to jednak kwestia bardzo indywidualna i niestety potrzebna jest w tym przypadku fachowa wiedza, ponieważ bardzo łatwo można sobie zaszkodzić poprzez samodzielne próby wyczyszczenia BIK. Wiele osób niestety z powodu braku znajomości zagadnienia usuwa wpisy, które w rzeczywistości budowały ich zdolność kredytową.

Czyszczenie BIK - gdzie udać się po pomoc?

Na rynku pojawia się coraz więcej firm oferujących usługi czyszczenia BIK. Niestety takie usługi nie zawsze są w pełni kompetentne. Dlatego też, jeśli chcemy, aby czyszczenie BIK było zrealizowane przez wiarygodną firmę, szukajmy takiej, która oferuje czyszczenie BIK z gwarancją. Jeśli szukamy uczciwej firmy, która oferuje tego typu usługi z gwarancją, to warto zajrzeć na mamdlugi.pl. Otrzymując gwarancję, zyskujemy pewność, że nie padniemy ofiarą oszustwa. Uczciwa firma przeprowadzi bowiem najpierw analizę naszej historii kredytowej i dopiero wtedy poinformuje nas, w jaki sposób może nam pomóc (czy w ogóle może nam pomóc) i jakie efekty to przyniesie.

Podobne artykuły