Artykuł Dodaj artykuł

Oprogramowanie CRM dla biznesu — które funkcje są najbardziej przydatne w firmie?

Jeśli prowadzisz firmę, z pewnością masz świadomość, że nawet przy doskonałej organizacji pracy działu obsługi klienta, co jakiś czas mogą powracać te same problemy spowodowane przez czynnik ludzki. Ktoś nie dostał na czas oferty, czyjeś zapytanie zaginęło w dokumentacji, ważny mail nie doczekał się odpowiedzi... Rozwiązaniem tych problemów jest odpowiednio dopasowane do potrzeb firmy oprogramowanie CRM.

Oprogramowanie CRM dla biznesu — które funkcje są najbardziej przydatne w firmie?

Jeśli prowadzisz firmę, z pewnością masz świadomość, że nawet przy doskonałej organizacji pracy działu obsługi klienta, co jakiś czas mogą powracać te same problemy spowodowane przez czynnik ludzki. Ktoś nie dostał na czas oferty, czyjeś zapytanie zaginęło w dokumentacji, ważny mail nie doczekał się odpowiedzi... Rozwiązaniem tych problemów jest odpowiednio dopasowane do potrzeb firmy oprogramowanie CRM.

  1. System CRM - co to jest?
  2. Czy małe firmy potrzebują oprogramowania CRM?
  3. Jakie funkcje CRM są szczególnie przydatne?
  4. System CRM warto wdrożyć w każdej firmie

Na rynku dostępne są systemy CRM stacjonarne oraz wersje CRM w chmurze - taką funkcjonalność ma na przykład oprogramowanie dla firm ASARI CRM. To system, który doskonale sprawdza się zarówno w małych firmach, jak i dużych przedsiębiorstwach. Odpowiednie moduły pozwalają na dostosowanie systemu ASARI CRM do potrzeb każdej branży.

System CRM - co to jest?

Czym właściwie jest program CRM? Jest to narzędzie gromadzące w jednym miejscu wszystkie informacje, których może potrzebować handlowiec, specjalista obsługi klienta czy menedżer. W systemie znajdują się dane dotychczasowych i nowych klientów, baza tych potencjalnych z cennymi dla przedstawicieli wskazówkami, a także historia dotychczasowych kontaktów ułatwiająca obsługę klienta. To kompleksowy zbiór kluczowych informacji, dzięki czemu zarządzanie relacjami z klientami jest znacznie łatwiejsze.

Funkcjonalności CRM (ang. Customer Relationship Management) sprawiają, że wyniki handlowców są lepsze — zwłaszcza, że dzięki różnym opcjom możliwa jest częściowa automatyzacja sprzedaży. Często wystarczy wskazać klienta i produkt lub usługę, aby już po pewnym czasie na skrzynce mailowej danej osoby znalazł się komplet interesujących ją informacji.

Czy małe firmy potrzebują oprogramowania CRM?

Niestety, nadal dość powszechne jest przekonanie, że wdrożenie systemu CRM sprawdza się wyłącznie w przypadku dużych firm i korporacji. Okazuje się jednak, że mniejsze przedsiębiorstwa także na tym korzystają. Nawet jednoosobowa działalność sporo zyska dzięki możliwościom nowoczesnego zarządzania relacjami z klientem. Po otrzymaniu zapytania masz możliwość wysłania oferty w kilka sekund. Cała procedura może być ponadto zautomatyzowana. Dodatkowo w systemie CRM umieścisz wszelkie cenne wskazówki: odnotujesz, czym był zainteresowany klient, jak przebiegała rozmowa i jakich zakupów dokonywał wcześniej.

System CRM wykorzystasz w odniesieniu do stałych klientów oraz osób, które dopiero chcesz zainteresować swoimi produktami lub świadczonymi usługami. Sprawniej zaplanujesz działania marketingowe i sprzedażowe.

Jakie funkcje CRM są szczególnie przydatne?

Z wykorzystaniem systemu CRM możesz zrobić praktycznie wszystko. Na jakie opcje warto zwrócić uwagę przede wszystkim?

Narzędzia analityczne i raportowe

Jeśli chcesz wiedzieć, kim jest Twój klient lub jakie produkty bądź usługi najczęściej wybierają kupujący z poszczególnych segmentów, będziesz mieć taką możliwość. Wdrożenie systemu CRM przynosi także łatwość analizowania sytuacji firmy i działań pracowników. Precyzyjnie zweryfikujesz, jakimi metodami posługują się handlowcy, ile poświęcają na to czasu i jak przekłada się to na rezultaty.

Mobilny CRM w chmurze

To opcja, która pozwoli Twojemu zespołowi pracować z dowolnego miejsca na świecie. Ma to kolosalne znaczenie w dobie pracy zdalnej. Dzięki temu kiedy handlowiec jest poza biurem, to nadal może odpowiadać na zapytania klientów lub wysyłać im oferty.

Automatyzacja procesów

Z systemami CRM z modułami automatyzacji procesów sprzedaży i marketingu możesz więcej. Wykorzystasz te możliwości do wprowadzania nowych procedur, prowadzenia szkoleń, generowania raportów, tworzenia przypomnień i zadań. Twój pracownik może na przykład po 2 tygodniach od sfinalizowania sprzedaży otrzymać alert o konieczności kontaktu z klientem.

Możliwość publikacji treści w sieci

Ta opcja jest często wykorzystywana na przykład przez biura nieruchomości. Dostępny w systemie CRM eksport ofert umożliwia automatyczną publikację ogłoszeń na wielu portalach jednocześnie za pomocą kilku kliknięć myszką.

System CRM warto wdrożyć w każdej firmie

Wdrożenie systemu CRM w firmie to w wielu przypadkach krok milowy w prowadzonym biznesie. Nowoczesne oprogramowanie dla firm nie tylko wspomaga proces zarządzania, ale i otwiera nowe możliwości. Jeśli zastanawiasz się nad wyborem odpowiedniego rozwiązania dla swojej firmy, wybierz system CRM, który będzie mógł być rozbudowywany o potrzebne moduły wraz z firmą. Przetestuj oprogramowanie ASARI CRM, które doskonale sprawdza się w każdej branży, na każdym etapie rozwoju przedsiębiorstwa.