Artykuł Dodaj artykuł

Jak uniknąć tarapatów finansowych związanych z wzięciem kredytu? Praktyczne wskazówki

Brak środków na spłatę kredytu może skutecznie spędzać sen z powiek. Jednocześnie wsparcie banku bywa niezbędne – kiedy trzeba kupić nowy samochód, opłacić szkolenie i podnieść kompetencje zawodowe. Jak wziąć kredyt z banku, aby ciągle móc spać spokojnie? Co może zdarzyć się, gdy nie będziesz w stanie spłacać rat? Wyjaśniamy.

kredyt gotówkowy, mężczyzna wypełniający dokumenty,

Brak środków na spłatę kredytu może skutecznie spędzać sen z powiek. Jednocześnie wsparcie banku bywa niezbędne – kiedy trzeba kupić nowy samochód, opłacić szkolenie i podnieść kompetencje zawodowe. Jak wziąć kredyt z banku, aby ciągle móc spać spokojnie? Co może zdarzyć się, gdy nie będziesz w stanie spłacać rat? Wyjaśniamy.

Przeanalizuj swoją sytuację finansową

Dokładnie przyjrzyj się swojemu comiesięcznemu budżetowi. Policz, jaką kwotę masz do dyspozycji, po opłaceniu czynszu, rachunków za media, kupieniu paliwa na dojazdy do pracy. Pod kątem tego zaplanuj wysokość kredytu gotówkowego.

Jeżeli chcesz uniknąć sytuacji, w której rata będzie „pożerała” lwią część twoich miesięcznych dochodów, znajdź ofertę z długim okresem kredytowania. Twój kredyt może zostać rozłożony na nawet 120 rat. Takie miesięczne zobowiązanie prawdopodobnie będzie niewielkie w stosunku do pożyczonej kwoty. Trzeba jednak pamiętać, że dłuższy czas spłaty kredytu oznacza zwykle mniej korzystne warunki dla kredytobiorcy.

Nie bierz kredytu „w ciemno”

Korzystaj z nowoczesnych narzędzi internetowych i nie zaciągaj kredytu w banku, o którym słyszałeś tylko w reklamie lub który poleci ci znajomy. W ocenie twojej zdolności kredytowej i wyszukaniu dopasowanych do twoich potrzeb ofert pomoże ci kalkulator znajdujący się na https://finanse.rankomat.pl/kredyty/kalkulator-gotowkowy/.

Uzupełnij w nim informacje dotyczące twoich zarobków, utrzymywanych członków rodziny, tego, ile pieniędzy chcesz pożyczyć. Już po chwili dowiesz się, jakie banki mają dla ciebie najlepsze oferty. Porównaj proponowane ci warunki i wybierz taki kredyt, którego spłata nie będzie sprawiała ci problemu.

Co grozi za opóźnienie w spłacie kredytu?

Jeżeli terminowo nie spłacasz rat, oznacza to, że nie wywiązujesz się ze zobowiązań w stosunku do banku. W takim przypadku możesz spodziewać się:

  • naliczania odsetek za zwłokę;
  • rozpoczęcia procedury przypominawczej – trwa ona zwykle do 30 dni. W tym czasie będziesz otrzymywać ponaglenia do zapłaty – w formie maili, smsów i listowne;
  • przekazania sprawy do windykacji;
  • wypowiedzenia umowy kredytu, skierowania sprawy do sądu, a następnie do komornika – stanie się tak, jeżeli spłata raty opóźni się o więcej niż od 60 do 90 dni.

Jak rozwiązać problem ze spłatą kredytu gotówkowego?

Jeżeli rata nie trafiła na czas do banku z powodu twojego zapominalstwa, pomyśl o tym, aby zlecić przelew stały z twojego konta. W ten sposób pieniądze będą co miesiąc automatycznie pobierane na poczet spłaty twojego zobowiązania.

Natomiast jeżeli twoja sytuacja finansowa pogorszyła się i nie masz środków na opłacenie kolejnej raty, skontaktuj się z bankiem. Możesz negocjować warunki umowy i omówić swój problem z doradcą. Najgorsze, co możesz zrobić, to bezczynnie zwlekać – odsetki karne i twój dług będą wtedy rosły.

Nie bój się kredytu gotówkowego – pożycz kwotę, którą jesteś w stanie spłacić i znajdź najlepszą ofertę. Pomoże ci w tym np. ranking na https://finanse.rankomat.pl/kredyty/gotowkowe/. Jednak jeżeli zdarzą ci się kłopoty finansowe i nie będziesz w stanie płacić rat, skontaktuj się bankiem. Istnieje wtedy szansa, że wspólnie z doradcą znajdziecie alternatywne rozwiązanie twojego problemu.

Artykuł sponsorowany