Ministerstwo Finansów przeprowadziło szerokie konsultacje publiczne projektu ustawy wprowadzającej e-fakturę jako powszechny system rozliczania. Wprowadzając zmiany, uwzględniło postulaty organizacji przedsiębiorców, księgowych i biegłych rewidentów, sektora IT oraz resortu infrastruktury. Propozycja zmian przesunęła m.in. wejście w życie KSeF z 1 stycznia 2024 r. na 1 lipca 2024 r. oraz wyłączenie z KSeF faktur konsumenckich.
Od 15 lutego do 30 kwietnia każdy podatnik ma obowiązek złożyć do urzędu skarbowego zeznanie podatkowe o wysokości osiągniętego dochodu. Przekroczenie wyznaczonego terminu może pociągnąć za sobą konsekwencje finansowe. Zgodnie z obowiązującymi przepisami stanowi wykroczenie, za które grozi kara grzywny. Jej wysokość zależy od okoliczności, ale w skrajnych przypadkach może wynieść nawet pięciokrotność minimalnego wynagrodzenia. W tym roku to ponad 24 tys. zł. Nie warto więc zwlekać z rozliczeniem, zwłaszcza, kiedy składamy deklarację po raz pierwszy. Wymaga to rozeznania m.in. w przepisach, formularzach i sposobach ich przedłożenia fiskusowi.
Już co 3. Polak robi zakupy w zagranicznych e-sklepach1. Prawie połowa z tej grupy (48%) w ciągu ostatnich 6 miesięcy kupiła produkt na chińskim Aliexpress, wielu skorzystało także z największych amerykańskich platform.
Już w lutym KSeF stanie się obowiązkowy dla dużej grupy firm, a kolejni przedsiębiorcy dołączą do nich w kwietniu i w styczniu 2027 r. Mimo zbliżających się terminów, wielu z nich wciąż odkłada przygotowania. To błąd, który na tym etapie jest jednak wciąż odwracalny. Nadal można przygotować się do KSeF świadomie i bez nerwowej improwizacji.
Od początku 2022 r. funkcjonuje w Polsce Krajowy System e-Faktur (KSeF). Na razie korzystanie z niego jest dobrowolne, ale zgodnie z założeniami Ministerstwa Finansów, od II kwartału 2023 r. stanie się to obligatoryjne. Zgodziła się już na to Komisja Europejska. System przygotowywany jest do obsługi ponad 2 mld faktur miesięcznie! W ciągu dekady zbierze ok. 30 petabajtów danych.
Przedsiębiorcy, którzy od przyszłego roku przejdą na e-faktury będą mogli otrzymać zwrot VAT nawet 20 dni szybciej. Nie dotyczy to jednak czynnych podatników VAT opłacających go krócej niż 12 miesięcy, w tym więc powstających firm.
Kilkadziesiąt tysięcy księgowych w Polsce wkroczyło w etap technologicznej rewolucji. Automatyzacja procesów, wykorzystanie inteligentnych systemów i przejście na e-faktury będą kluczowymi czynnikami, które zdecydują o być albo nie być dla wielu biur rachunkowych w 2022 roku. Tylko około 25% z nich jest przygotowane do zaadoptowania się do nowej cyfrowej rzeczywistości. Branża stawia na współpracę.
Według najnowszych danych z Intrum European Payment Report 2026 (EPR), polskie firmy operują z marginesem bezpieczeństwa płatniczego, który niemal w całości został już wykorzystany. Średnio 11,4% przychodów polskich przedsiębiorstw wpływa po terminie, a próg, po którym opóźnienia zaczynają zagrażać działalności operacyjnej, wynosi 11,5%. Różnica między tymi wartościami to zaledwie 0,1 punktu procentowego. Każde dodatkowe pogorszenie dyscypliny płatniczej kontrahentów może bezpośrednio zachwiać płynnością wielu firm. Skala zjawiska potwierdzana jest przez kondycję gospodarki: łączne zaległości płatnicze polskich przedsiębiorstw przekroczyły na koniec listopada 2025 r. 46,2 mld zł, a liczba niewypłacalności osiągnęła w 2025 r. historyczny rekord 6566 przypadków[3], mimo że PKB Polski wzrosło w tym samym roku o 3,6%.
Wyliczenia przygotowała E-Kancelaria Grupa Prawno Finansowa w oparciu o konkretny kredyt jednego z jej klientów. „Frankowicz” zdecydował się złożyć pozew przeciwko bankowi, który udzielił mu kredytu w 2008 roku.
Z końcem sierpnia br. Rada Ministrów przyjęła projekt zmian do ustawy VAT wdrażającej Krajowy System e-Faktur (KSeF). Choć początkowo z powyższego rozwiązania będzie można korzystać dobrowolnie, już od 2023 roku stanie się ono obligatoryjne. Jakie są korzyści i wyzwania dla przedsiębiorców wynikające z jego wdrożenia?
PIRXON, lider w dziedzinie innowacyjnych rozwiązań biznesowych, ogłasza przyznanie mu prestiżowej nagrody CHAMPION BIZNESU przez Europejski Ośrodek Rozwoju Gospodarki. Nagroda ta, oparta na kryteriach innowacyjności, technologii oraz sukcesów rynkowych potwierdza wkład PIRXON w rozwój gospodarczy i promocję polskiego biznesu.
Wczoraj zatwierdzony został projekt zmian do ustawy o VAT, a tym samym oznacza to, że od 2023 roku w Polsce będzie obowiązywał Krajowy System e-Faktur (KSeF). Wchodzimy w erę dokumentów elektronicznych, co zmieni życie przedsiębiorców.
Polski Ład, Krajowy System e-Faktur, nowe struktury JPK_VAT, rządowe tarcze antykryzysowe – to tylko niektóre wyzwania, z którymi muszą się zmierzyć biura podatkowe. Obok tego znajdują sprawy związane z budowaniem długofalowych relacji z klientami oraz bezpieczeństwem w środowisku cyfrowym. Odpowiedzią na wiele tych problemów jest nowa technologia. Jak to możliwe?
Jeszcze kilka lat temu większość biur rachunkowych działała w oparciu o lokalne serwery, komputery stacjonarne i tradycyjne programy instalowane na miejscu. Dziś coraz więcej firm przenosi swoje operacje do chmury – i nie bez powodu. Chmurowe rozwiązania ERP (Enterprise Resource Planning) otwierają przed księgowymi nowe możliwości – od pracy zdalnej po pełną automatyzację procesów finansowych.
Mija właśnie rok od uruchomienia rządowego serwisu e-budownictwo. Budowa domu bez wychodzenia z domu powoli staje się faktem. Nie trzeba już z plikiem dokumentów składać wizyty w inspektoracie nadzoru budowlanego, ponieważ coraz więcej spraw można załatwić online przy użyciu podpisu elektronicznego. Pełna cyfryzacja administracji budowlanej ma nastąpić do 2022 r.