Wynik wyszukiwania

 
Jesienne porządki w … domowym budżecie zdjęcie

Jesienne porządki w … domowym budżecie

Jesień często kojarzy się z okresem przygotowań do zimy. Niektórzy zabierają się za robienie przetworów, które rozgrzeją w chłodne dni i pozwalają zachować smak lata na dłużej. Inni już szykują się na Święta Bożego Narodzenia i zaczynają myśleć o prezentach — i sprawdzają stan konta, który znacząco skurczył się z powodu wydatków wakacyjnych. Jeśli zaliczasz się do tych osób albo po prostu chcesz uporządkować swoje wydatki i znaleźć dodatkowe środki, to zapraszamy do przeczytania kolejnego poradnika Intrum z cyklu „Ogarniam finanse”. Wyjaśniamy, jak mądrze i skutecznie podejść do kwestii oszczędzania i zrobić jesienne porządki w domowym budżecie.

Czytaj więcej

 
Rok szkolny 2023/2024: rodzicu, jak przygotować domowy budżet na szkolne wydatki zdjęcie

Rok szkolny 2023/2024: rodzicu, jak przygotować domowy budżet na szkolne wydatki

Wielkimi krokami zbliża się początek roku szkolnego. Biorąc pod uwagę wciąż panującą wysoką inflację (wg. Głównego Urzędu Statystycznego w lipcu wynosiła ona 10,8% r./r.), rodzice muszą przygotować się na zwiększone wydatki. Na szczęście, zanim zadzwoni pierwszy dzwonek, ruszy sezon promocji na szkolny asortyment. Rozważne skorzystanie z wyprzedaży, może podratować domowe budżety.

Czytaj więcej

 
Jak zaplanować budżet na wakacyjne wydatki w dobie inflacji zdjęcie

Jak zaplanować budżet na wakacyjne wydatki w dobie inflacji

Odpoczynek bez zadłużania się dla niektórych konsumentów już wcześniej był wyzwaniem, ale w tym roku jest jeszcze trudniej. Chociaż według danych Głównego Urzędu Statystycznego inflacja w czerwcu wyniosła 11,5% i była niższa w porównaniu do zeszłorocznej z tego samego okresu, to i tak wysokie ceny potrafią dać w kość Polakom.

Czytaj więcej

 

Zmiana WIBOR na inny wskaźnik będzie mieć konsekwencje dla bilansów przedsiębiorstw i instytucji finansowych oraz budżetów domowych

Wprowadzenie nowej stawki referencyjnej wymaga czasu i efektywnej współpracy wielu interesariuszy rynku finansowego

Czytaj więcej

 
Obawy inflacyjne gospodarstw domowych najwyższe od 25 lat zdjęcie

Obawy inflacyjne gospodarstw domowych najwyższe od 25 lat

Aż 86% gospodarstw domowych w Polsce odczuwa wzrost cen bardziej niż zwykle – wynika z najnowszego badania ZPF i IRG SGH. Ponad 3/4 przedstawicieli gospodarstw domowych ocenia, że obecne koszty utrzymania w skali kraju są „wyraźnie dużo wyższe” lub „znacznie wyższe” niż przed rokiem. Najsilniej wzrost cen odczuwamy w wydatkach na paliwo, żywność i rachunki za gaz i energię.

Czytaj więcej

 
Finansowe postanowienia noworoczne, których warto dotrzymać zdjęcie

Finansowe postanowienia noworoczne, których warto dotrzymać

„Będę regularnie ćwiczyć. Zacznę lepiej się odżywiać. Będę wydawać mniej…”. Jak zawsze o tej porze roku wiele osób tworzy podobne postanowienia i obiecuje sobie, że wraz z magiczną zmianą daty zacznie działać inaczej niż dotychczas. W tym roku warto jednak postarać się ich dotrzymać. Szczególnie tych postanowień dotyczących finansów osobistych, bardziej rozsądnego i odpowiedzialnego wydawania pieniędzy. Dlaczego? Pandemia ograniczyła dochody prawie połowy konsumentów w naszym kraju , a niektórzy w ogóle straci źródło utrzymania.

Czytaj więcej

 
Zero waste – „moda”, która pozwala uratować domowy budżet. Antykryzysowy Finansowy Poradnik Intrum cz. 3. zdjęcie

Zero waste – „moda”, która pozwala uratować domowy budżet. Antykryzysowy Finansowy Poradnik Intrum cz. 3.

Poduszka finansowa, jaką możemy zbudować regularnie oszczędzając, daje nam bezpieczeństwo w nieprzewidzianych, „awaryjnych” sytuacjach.

Czytaj więcej

 
Szykujemy się na sezon jesienno-zimowy 2023/2024 – jak ograniczyć wydatki za ogrzewanie i prąd zdjęcie

Szykujemy się na sezon jesienno-zimowy 2023/2024 – jak ograniczyć wydatki za ogrzewanie i prąd

W 2023 roku miesięczny rachunek za prąd dla gospodarstwa domowego zużywającego 2000 kWh rocznie w taryfie G11 to koszt około 164 zł. W porównaniu z poprzednim rokiem jest to aż 24% wzrost. Co więcej, analitycy prognozują, że w 2024 roku będziemy musieli liczyć się ze znaczącą podwyżką opłat za prąd. Jak już teraz przygotować swój domowy budżet na te wydatki, a przy tym ograniczyć bieżące koszty? W kolejnym materiale Intrum z cyklu „Ogarniam Finanse” podpowiadamy, jak skutecznie zminimalizować wydatki energię oraz ogrzewanie. A okazuje się, że rozwiązań mamy całkiem sporo.

Czytaj więcej

 
Jak zadbać o budżet nadszarpnięty zimowymi wydatkami zdjęcie

Jak zadbać o budżet nadszarpnięty zimowymi wydatkami

Według danych GUS, w 2015 r. średnie miesięczne wydatki gospodarstw domowych wyniosły 1 091 zł na osobę. Aż 20% tej sumy pochłonęły koszty utrzymania domu. Zimą są one jeszcze wyższe, bowiem więcej płacimy np. za ogrzewanie czy elektryczność.

Czytaj więcej

 

Wiosenne porządki w domowym budżecie

Wiosna to czas zmian nie tylko w naturze, ale też w domowych finansach. Wydajemy więcej, bo rosną nasze potrzeby.

Czytaj więcej

 
Sejf biurowy do firmy i domu zdjęcie

Sejf biurowy do firmy i domu

Chyba nikomu nie trzeba przypominać jak ważne jest zabezpieczenie cennych przedmiotów czy dokumentów. Nikt z Was nie chce by dostały się one w niepowołane ręce. Jednak nie chcesz do tego celu używać skrytek bankowych, bo potrzebujesz mieć je blisko siebie. Dlatego inwestycja w sejf to konieczność, która zapewni Ci spokój i bezpieczne przechowywanie.

Czytaj więcej

 

Jak poradzić sobie ze świątecznymi wydatkami?

Zbliża się zima, a wraz z nią święta i rosnąca lista wydatków. Jak zadbać o domowe finanse, aby uchronić domowy budżet od zapaści oraz czy opłaca się zaciągnięcie kredytu w świątecznej promocji radzą eksperci Związku Firm Doradztwa Finansowego.

Czytaj więcej

 
Rata kredytu mieszkaniowego nadal niskim obciążeniem dla budżetów domowych zdjęcie

Rata kredytu mieszkaniowego nadal niskim obciążeniem dla budżetów domowych

Jak wynika z Indeksu Obciążenia Hipotecznego (IOH) przygotowanego przez Dom Kredytowy Notus, gospodarstwa domowe przeznaczają około 30% swoich miesięcznych dochodów na spłatę raty nowo zaciągniętego kredytu hipotecznego.

Czytaj więcej

 
Chcesz zaciągnąć kredyt gotówkowy w pandemii? Przeczytaj! zdjęcie

Chcesz zaciągnąć kredyt gotówkowy w pandemii? Przeczytaj!

Na wiosenny remont mieszkania, na zakup nowej elektroniki, na niespodziewane wydatki. Po kredyt gotówkowy sięgamy z różnych powodów. Nie przestaliśmy korzystać z tego rozwiązania nawet w pandemii. Łączna wartość kredytów tego rodzaju udzielonych tylko przy wsparciu ekspertów Związku Firm Pośrednictwa Finansowego (ZFPF) w IV kwartale 2020 roku wyniosła ponad 470 mln zł, czyli więcej o 25 mln niż w poprzednio analizowanym okresie.

Czytaj więcej

 

Wszystkich: 48