Artykuł Dodaj artykuł

Produkty Sage gotowe na zmiany w dniu podpisu ustawy o VAT

Firma Sage dysponuje oprogramowaniem w pełni zgodnym z nową ustawą okołobudżetową o VAT już od dnia jej podpisania przez prezydenta. Na dostosowanie systemów do obsługi nowych stawek VAT przedsiębiorcom pozostał czas jedynie do końca roku.

Firma Sage dysponuje oprogramowaniem w pełni zgodnym z nową ustawą okołobudżetową o VAT już od dnia jej podpisania przez prezydenta. Na dostosowanie systemów do obsługi nowych stawek VAT przedsiębiorcom pozostał czas jedynie do końca roku.

Polski ustawodawca dał przedsiębiorcom niewiele czasu na przygotowanie się do zmian w podatku VAT. Od kilku miesięcy wiadomo było, że od stycznia 2011 obowiązywać mają nowe stawki podatku, ale do połowy listopada nie były znane jeszcze różne szczegóły istotne dla pracowników rozliczających finanse firm. Tymczasem kompleksowa aktualizacja oprogramowania finansowo-księgowego to nierzadko skomplikowany i wymagający czasu proces.

Zapowiedź wprowadzenia w krótkim czasie znowelizowanej ustawy o VAT i jednoczesny niedobór informacji postawiły w trudnej sytuacji wszystkich producentów oprogramowania. Firmom IT zależało na jak najszybszym dostosowaniu rozwiązań do nowych przepisów. Sage, wiodący producent oprogramowania wspomagającego zarządzanie dla MSP, był gotowy z dostosowanymi systemami już 2 grudnia.

W czasie zmian warto stawiać na wydajnego producenta

Paweł Przedpełski

Systemy wspomagające zarządzanie pełnią w firmach strategiczną rolę. Zaniedbania w tym obszarze grożą przedsiębiorstwom zastojem w pracy i nieprzewidzianymi kosztami.

„Dlatego użytkownicy poza ceną rozwiązań powinni także zwracać uwagę na operatywność i dyspozycyjność producenta oprogramowania. Tym bardziej, że według zapowiedzi rządu nie poprzestanie on jedynie na tegorocznej nowelizacji ustawy o VAT. Ważna jest więc szybkość udostępniania zaktualizowanych wersji przez producenta, jak również jego gotowość do wdrażania systemów nawet w przypadku największego oblężenia przez klientów” – powiedział Paweł Przedpełski, Dyrektor Sprzedaży Sage sp. z o.o.  – „Trzeba też planować perspektywicznie – dobrze jest wybrać dostawcę, który zapewnia obsługę również po sprzedaży, gwarantuje aktualizację
i utrzymanie systemu w dłuższym okresie czasu.”

Z badań Sage wynika, że dotychczas około 30 proc. przedsiębiorstw już zdążyło się przygotować do nowej ustawy. Reszcie firm – w skali Polski jest to kilkadziesiąt tysięcy przedsiębiorstw – pozostało bardzo niewiele czasu na modernizację systemów.

„Wiele firm odkłada aktualizację na ostatnią chwilę. Nie jest to dobra decyzja, bowiem często aktualizacja oprogramowania trwa dłużej, niż zakłada klient” – dodaje Paweł Przedpełski. Zdaniem producenta intensywny okres aktualizowania oprogramowania u klientów potrwa do marca 2011. Dlatego w Sage wydłużono o miesiąc promocję na zakup nowych systemów. Klienci do końca stycznia przyszłego roku mogą kupić licencje z rabatami do 25 proc.

Podpisana przed kilkoma dniami przez Prezydenta RP ustawa okołobudżetowa o podatku VAT wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2011 r.

Podobne artykuły

 
Klikając “Zgoda” akceptujesz zapisywanie wszystkich danych cookie na twoim urządzeniu. Kliknięcie “Odmowa” oznacza zapisywanie tylko danych niezbędnych do funkcjonowania strony. Więcej informacji o cookie w polityce prywatności.