Artykuł Dodaj artykuł

Czas bezpiecznych inwestycji

Związek Firm Doradztwa Finansowego (ZFDF) prezentuje wyniki sprzedażowe, jakie osiągnęły firmy zrzeszone w organizacji w I kwartale 2012 r.

Związek Firm Doradztwa Finansowego (ZFDF) prezentuje wyniki sprzedażowe, jakie osiągnęły firmy zrzeszone w organizacji w I kwartale 2012 r. Mimo ograniczeń w udzielaniu kredytów, w pierwszych miesiącach roku doradcy finansowi z 10 firm członkowskich Związku udzielili kredytów hipotecznych o łącznej wartości 3,23 mld PLN. Członkowie ZFDF sprzedali także produkty inwestycyjne za kwotę 1,81 mld PLN, a więc o ponad 7% większą niż w analogicznym okresie w ubiegłym roku. 

Rynek hipotek czekał na wiosenne przebudzenie

Mimo wielu trudności na rynku kredytów hipotecznych, doradcy finansowi zrzeszeni w Związku Firm Doradztwa Finansowego zakończyli pierwsze miesiące roku z niezłym wynikiem. W I kwartale 2012 r. dziesięć firm członkowskich ZFDF (bez DK Notus i Credit House Polska) udzieliło kredytów hipotecznych o łącznej wartości 3,23 mld PLN.

Krzysztof Barembruch, Prezes Związku Firm Doradztwa Finansowego, Prezes A-Z Finanse: - Dalsze zaostrzenie polityki kredytowej i lekki zastój na rynku nieruchomości sprawiają, że rynek kredytów hipotecznych będzie się rozwijał nieco spokojniej. Mimo wszystko, moim zdaniem, nadal będziemy mogli mówić o rozwoju -  na wyniki w kolejnych tygodniach patrzę z optymizmem.

Maciej Molewski, Prezes Zarządu Powszechnego Domu Kredytowego S.A.: - Pierwszy kwartał 2012 roku charakteryzował zastój na rynku nieruchomości, co naturalnie przełożyło się na sytuację w sprzedaży kredytów hipotecznych. Wynika to między innymi z faktu przesunięcia w czasie przez niektórych klientów decyzji o zakupie własnego mieszkania, podyktowanego oczekiwaniem na dalsze obniżki cen nieruchomości. Ponadto, w ciągu pierwszych trzech miesięcy tego roku ze świecą szukać można było atrakcyjnych, promocyjnych ofert – odwilż w tym segmencie przychodzi raczej dopiero w późnowiosennych miesiącach. Wyższe wymagania wobec kredytobiorców również nie ułatwiały życia zainteresowanym. Skumulowanie tych czynników odbiło się na sprzedaży kredytów hipotecznych w pierwszym kwartale, jednak ostatnie tygodnie pozwalają optymistycznie patrzeć na wyniki w drugim.

Tabela 1: Wartość kredytów hipotecznych udzielonych za pośrednictwem firm zrzeszonych w Związku Firm Doradztwa Finansowego w I kwartale 2012 roku (w mln PLN).
Źródło: Związek Firm Doradztwa Finansowego

Andrzej Oślizło, Wiceprezes Zarządu Związku Firm Doradztwa Finansowego i Wiceprezes Expander – Niezależny Doradca Finansowy: - Początek 2012 przyniósł spadek sprzedaży kredytów hipotecznych. Jednak pomimo kurczenia sie całego rynku, udział firm doradztwa finansowego pozostał wysoki. W pierwszym kwartale znacznym zainteresowaniem klientów cieszyły się także bezpieczne produkty inwestycyjne.

Stabilne inwestycje

Stabilna sytuacja panuje również na rynku inwestycji. W pierwszych trzech miesiącach 2012 r. doradcy zrzeszeni w Związku Firm Doradztwa Finansowego sprzedali produkty inwestycyjne o łącznej wartości 1,81 mld PLN. Jest to o 7,1% więcej niż w analogicznym okresie w ubiegłym roku.

Tabela 2: Wartość produktów inwestycyjnych sprzedanych za pośrednictwem członków Związku Firm Doradztwa Finansowego w I kwartale 2012 roku (w mln PLN).
Źródło: Związek Firm Doradztwa Finansowego

 

Podobne artykuły