Artykuł Dodaj artykuł

Wywiad z Justyną Migal, dyrektorem finansowym firmy VBH, klientem Europejskiego Funduszu Leasingowego

Na czym polega działalność biznesowa państwa firmy?

1. Na czym polega działalność biznesowa państwa firmy?

Nasza firma jest firmą handlową. Działamy w branży budowlanej, obsługujemy producentów stolarki drewnianej, PCV i aluminiowej. Naszymi klientami są zarówno podmioty z czołówki branży, jak również maleńkie, wyspecjalizowane stolarnie. Nasz asortyment jest naprawdę bardzo obszerny i obejmuje ponad 34 tysiące produktów. Są to przede wszystkim okucia okienne oraz drzwiowe, farby i lakiery, chemia budowlana, klamki i pochwyty, technika montażowa, profile, uszczelki, narzędzia i okucia meblowe. Dużą popularnością cieszą się w ostatnim czasie produkty naszej własnej marki greenteQ, m.in. taśmy rozprężne, folie, pianka montażowa, wkładki i zawiasy

2. Działając w tym obszarze, jak ważne jest korzystanie z zewnętrznego finansowania?

Bardzo ważne, ponieważ jest to źródło naszych inwestycji. Korzystanie z leasingu umożliwia nam nieblokowanie własnych środków i przeznaczanie funduszy na inwestycje. W ostatnim okresie nie skupiamy się na inwestycjach rozwojowych, ale bardziej na rozszerzaniu asortymentu oraz utrzymywaniu ciągłości dostaw. Obecnie korzystamy tylko z leasingu operacyjnego, który stanowi połowę naszego finansowania, natomiast druga połowa to kredyt w ramach rachunku bieżącego.

3. Od kiedy korzystacie Państwo z leasingu w EFL i czym kierowaliście się przy wyborze tej firmy leasingowej?

Nasza współpraca z EFL nawiązała się w 2007 roku. Istotny przy wyborze firmy był fakt, iż firma była zrzeszona w Związku Polskiego Leasingu. Stanowi to dla nas dowód, gwarancję i zapewnia o stabilności firmy. Współpraca z firmą EFL zawsze układała się bardzo dobrze. Mieliśmy do tej pory dwóch opiekunów firmy. Pracownicy, którzy nas obsługują są profesjonalni i chętni do udzielenia pomocy.

4. Czy można powiedzieć, że leasing w jakimś stopniu pozwala Państwu rozwijać własny biznes? Czy wspiera firmę w jej rozwoju w czasach obecnego kryzysu? Czy kryzys w Państwa branży jest dostrzegalny?

Leasing bardzo nam pomaga, ponieważ daje możliwość utrzymania pewnej stabilności w naszym biznesie. Możemy zachować ciągłość dostaw, jak również mamy szanse inwestować w nowe produkty i rozszerzać asortyment. Z drugiej strony, jeśli chodzi o kryzys, jest on odczuwalny. Widać to przede wszystkim w presji cenowej, spadających marżach i bardzo dużych zatorach płatniczych. W tym roku zdarzyło się również bankructwo znanej firmy z naszej branż, firmy Adpol.

5. Co jest ważne aby osiągnąć sukces w Państwa branży? Co jest kluczowe aby prowadzić z sukcesem ten biznes?

Jeśli chodzi o sukces w naszej dziedzinie to uważam, że my odnieśliśmy go, ponieważ nasza działalność istnieje od początków rozwoju tej branży. Maksymalnie skorzystaliśmy z burzliwego rozwoju, który miał wówczas miejsce w naszym sektorze. Dlatego też, na dzień dzisiejszy mamy bardzo stabilną pozycję. Na pewno była i jest obecnie właściwa organizacja, dobrze dopasowana do poszczególnych etapów rozwoju branży. Odpowiedni dobór produktów, współpraca z kluczowymi graczami w branży, oraz wspaniała kadra, która dobrana została dzięki świetnej intuicji zarządu. Dużą rolę odgrywa również właściwa i wyprzedzająca reakcja na kryzysy – reagujemy wcześnie i bardzo szybko. Myślę również, że sukces naszej firmy jest także wypadkową sukcesu naszych klientów.

6. W jaki sposób więc wyprzedzić i przewidzieć potencjalne słabe punkty?

Nie da się tak do końca przewidzieć i wyprzedzić słabych punktów w żadnej z branż. Ale z naszego doświadczenia wynika, że reagować należy, kiedy zaczynają się właśnie zatory płatnicze, np. jak miało to miejsce w 2002 roku. Nasza firma już wtedy zaczęła określać swoje zasady i trudniej można było u nas uzyskać kredyt towarowy, jeśli nie spełniało się określonych warunków. Ten kierunek działania umożliwił nam w okresie późniejszym zminimalizowanie strat.