Artykuł Dodaj artykuł

Integracje w aplikacjach – moda, wygoda czy konieczność?

W dobie cyfryzacji i nowoczesnych rozwiązań IT na próżno szukać przedsiębiorstw, które używają wyłącznie jednego systemu informatycznego.

SaldeoSMART logo

W dobie cyfryzacji i nowoczesnych rozwiązań IT na próżno szukać przedsiębiorstw, które używają wyłącznie jednego systemu informatycznego. Większość prężnie rozwijających się firm korzysta z różnych oprogramowań współpracujących ze sobą dzięki integracjom. Stworzone z rozmysłem, są w stanie połączyć odmienne elementy w znakomicie funkcjonujący, jednorodny organizm. Czy integracje aplikacji stały się kluczowym czynnikiem decydującym o wyborze danego systemu?

Choć wciąż można trafić na przedsiębiorców trzymających się z daleka od zaawansowanej technologii, to właśnie firmy podążające za trendami informatycznymi mają największą (o ile nie jedyną!) szansę na utrzymanie się na powierzchni rynku. A ten, jak wiadomo, bywa bezwzględny i rządzi się własnymi prawami, spośród których najważniejsze brzmi: „Trzymaj rękę na pulsie.”. Pogoń za stabilną pozycją rynkową to oczywiście ważny, ale nie jedyny powód, dla którego coraz więcej firm decyduje się na przyjaźń z rozwijającym się w błyskawicznym tempie środowiskiem rozwiązań IT dla biznesu.

Perfekcyjne zespolenie

Nowoczesne systemy biznesowe oszczędzają nie tylko czas i pieniądze zabieganych przedsiębiorców, ale wpływają też na zwiększenie wydajności pracy oraz poprawę kondycji całej firmy. Nic zatem dziwnego, że w niemal każdym dobrze prosperującym przedsiębiorstwie pracownicy korzystają nie z jednego, a z kilku różnych oprogramowań. Obsługa klienta, produkcja czy księgowość – każdy z tych działów ma specyficzne potrzeby, naprzeciw którym wychodzą producenci dedykowanych aplikacji systemowych.

Użytkownicy kierują się zazwyczaj jedną z dwóch zasad: albo kupują oprogramowanie, które realizuje wiele zadań w ramach jednego systemu i jest dostosowane do pracy wielu działów (wówczas z pomocą przychodzą zintegrowane systemy ERP), albo kierują się specjalizacją i wybierają kilka systemów, ale według kryterium dedykowanego dla konkretnych zadań. I choć każde z podejść ma swoje mocne i słabe strony, to w przypadku drugiego rozwiązania aspekt integracyjny odgrywa znacznie ważniejszą rolę.

- Kiedy szukamy dedykowanego rozwiązania do specjalistycznych celów, to kluczowe znaczenie ma fakt, aby dane, które są istotne w równym stopniu dla wielu działów w firmie, mogły sprawnie przepływać pomiędzy systemami. Jest to możliwe tylko dzięki odpowiednio dostosowanym integracjom, bez których nawet najlepszy system staje się samotną wyspą, niewspomagającą innych działów. W rezultacie brak możliwości kompletnego i prostego przesyłania informacji czyni ów system nieefektywnym i powoduje duplikację pracy – tłumaczy Krzysztof Wojtas, CEO i architekt systemu SaldeoSMART w firmie BrainSHARE IT.

Integracja czy autokreacja?

Trend używania wielu aplikacji jednocześnie systematycznie przybiera na sile. Nic w tym dziwnego, wszak kiedy jeden system nie jest w stanie zaspokoić wszystkich potrzeb użytkownika, klient szuka rozwiązań, które są najlepsze w danej dziedzinie. Przeglądając specyfikację dostępnych na rynku aplikacji, można odnieść wrażenie, że nie różnią się od siebie zbytnio pod kątem oferowanych integracji z innymi oprogramowaniami. Niestety, za szerokim wachlarzem możliwych konfiguracji nie zawsze stoi wysoka jakość i realna użyteczność.

O skutecznej integracji decyduje bowiem jej szczegółowość. Nic poważnemu przedsiębiorstwu po produkcie, którego funkcjonalność ogranicza się do minimum i polega na integrowaniu jedynie podstawowych danych, zmuszając pracowników do wielokrotnego wykonywania tych samych czynności. Co najważniejsze, skuteczne połączenie dwóch systemów sprawia, że użytkownik korzysta z jednego, spójnego oprogramowania i nie zauważa nawet momentu przepływu danych.

- Każdy dostawca rozwiązań informatycznych powinien dążyć do możliwie najpełniejszej integracji i automatyzacji procesów oraz nieustannie doskonalić stworzone konfiguracje. Bardzo często wystarczy tylko prawidłowo zdiagnozować problem i przygotować nowy dodatek w taki sposób, aby po zainstalowaniu nie wymagał dodatkowej konfiguracji, tak jak ostatnio postąpiliśmy w przypadku integracji SaldeoSMART oraz programu Optima– podkreśla Maciej Firsowicz, CEO Aidem ART, firmy specjalizującej się m.in. w dostarczaniu rozwiązań IT dla biur rachunkowych i działów księgowych dużych firm.

Dobra integracja systemowa to prawdziwy skarb dla przedsiębiorstwa: zadba o sprawny przepływ informacji między działami i zautomatyzuje wiele czynności tam, gdzie manualna obsługa niepotrzebnie pochłania czas i zasoby pracowników. Jednak nawet najlepszy dodatek do oprogramowania nie sprawi, że firma będzie funkcjonowała niczym dobrze naoliwiona maszyna. Warto podkreślić, że aby infrastruktura informatyczna działała bez zarzutu, jej fundament musi stanowić naprawdę solidny system, gwarantujący tak prostotę użytkowania, jak i wysokie bezpieczeństwo udostępnianych w nim danych. 

Artykuł został dodany przez firmę


Inne publikacje firmy


Podobne artykuły


Komentarze

Brak elementów do wyświetlenia.