Artykuł Dodaj artykuł

Kwota wolna od podatku 2019 - czyli kiedy rozliczenie PIT nie jest wymagane

13-12-2018, 01:00

Kwota wolna od podatku 2019 - czyli kiedy rozliczenie PIT nie jest wymagane

Roczne rozliczenie PIT jest powszechnym obowiązkiem, który co roku dotyczy niemal każdego z nas. Niemal, bo reguła ta ma jednak pewne wyjątki. Podatku nie muszą zapłacić między innymi osoby, które osiągnęły dochód podlegający zwolnieniu, lub od którego został zaniechany pobór podatku na podstawie rozporządzenia.

A co dzieje się w przypadku dochodów, które nie przekroczyły kwoty wolnej od podatku - czy trzeba gdzieś je zgłaszać? Na wątpliwości odpowiadamy w poniższym poradniku.

Czym jest kwota wolna od podatku

Kwota dochodu wolnego od podatku to inaczej kwota rocznego dochodu, którego uzyskanie nie powoduje obowiązku zapłaty podatku dochodowego. Wysokość tej kwoty regulowana jest przez ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych.  Przez wprowadzenie tej prawnej konstrukcji ustawodawca chciał zapewnić wsparcie najbiedniejszym osobom, uzyskującym najniższe dochody. Obecnie kwota wolna od podatku jest z roku na rok podwyższana, tak aby dorównać do poziomu europejskiego.

Ile wynosi kwota wolna od podatku w tym roku?

Roczna kwota wolna od podatku w 2018 roku wynosi 8000 zł. Oznacza to, że rozliczenie PIT składane w roku 2019 (za rok podatkowy 2018) będzie uwzględniać taką właśnie kwotę. Jeśli podatnik  uzyskał w 2018 roku dochód w wysokości 8000 zł brutto lub niższej, jego podatek do zapłacenia będzie wynosił zero. Minimalne przekroczenie tej kwoty sprawi jednak, że podatek zostanie naliczony.

Dochody niższe niż kwota wolna od podatku – czy trzeba składać PIT?

Obowiązek złożenia zeznania podatkowego dotyczy osób, które uzyskały jakiekolwiek dochody, oprócz wspomnianych wcześniej dochodów zwolnionych z podatku. Nie ma znaczenia ich wysokość. Oznacza to, że jeśli wynoszą one mniej, niż kwota wolna od podatku,  ale nie wpisują się w kategorię dochodów podlegających zwolnieniu lub zaniechaniu, należy wykazać je w rocznym rozliczeniu podatku. Pocieszeniem dla osób, których to dotyczy, są wynikające z tego realne korzyści.

Zwrot podatku przy dochodach poniżej kwoty wolnej od podatku

Nawet przy niskich dochodach, nieprzekracających kwoty wolnej od podatku,  warto jest skorzystać  z możliwości, jaką daje rozliczenie PIT. Po dokonaniu stosownych obliczeń okazuje się bowiem, że Urząd Skarbowy zwraca takim podatnikom zaliczki zapłacone na podatek dochodowy. Przy kwocie 8000 zł zwrot podatku będzie wynosił 1440 zł. Aby otrzymać zwrot jak najszybciej, najlepiej jest złożyć deklarację bez zbędnej zwłoki, przez internet. W tym celu można skorzystać  z darmowego programu do PIT.

>>> Rozliczenie PIT przez internet za pomocą programu PIT Pro w 5 minut! <<<


Źródło: Program PIT Pro 2018/2019 dostępny na portalu podatkowym Podatnik.Info

Podobne artykuły