Artykuł Dodaj artykuł

Dobry doradca kredytowy - jak go znaleźć i jakie powinien mieć cechy

10-09-2019, 02:00

Doradca kredytowy bardzo niesłusznie kojarzy się wielu osobom z oszustwami i działaniem wyłącznie ku osiągnięciu własnej korzyści. Prawda leży jednak bardzo daleko od takich ocen, gdyż doradca kredytowy dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu może bardzo pomóc nam w staraniach o kredyt na wymarzony dom lub mieszkanie. Co warto wiedzieć o doradcach kredytowych i czym kierować się przy wyborze najlepszego doradcy dla naszych potrzeb?

Dobry doradca kredytowy - jak go znaleźć i jakie powinien mieć cechy

Kim jest doradca kredytowy?

Doradca kredytowy to osoba, która dzięki swojej ekspertyzie jest w stanie doradzić i pomóc w wyborze najlepszej oferty kredytowej, dopasowanej do preferencji i wymagań, oraz możliwości, każdego klienta.

Mity o doradcach kredytowych

W tym miejscu warto obalić kilka z wielu mitów, które krążą o doradcach kredytowych, a które są krzywdzące i niezwiązane z prawdą.

Doradca nie jest związany z żadnym bankiem i działa niezależnie od nich, a prezentując ich oferty, nie faworyzuje żadnego z nich. Co więcej, dzięki wiedzy doradcy możliwe jest zapoznanie się z dobrymi praktykami. Jeżeli, jako klientowi, zależy nam na dobrych, specjalnych warunkach, doradca kredytowy może podzielić się swoimi sugestiami. Załóżmy, że zależy nam na wyborze banku, który akceptuje szybsze spłaty kredytu. Doradca może wskazać taki bank, który nie tylko nie robi żadnego problemu z takimi wymaganiami, ale dodatkowo nie pobiera za szybszą spłatę prowizji. W niektórych bankach może ona sięgnąć nawet kilku procent, co w perspektywie zadłużenia na kilkaset tysięcy złotych może sporo nas kosztować.

Doradcy kredytowi nie pobierają także żadnego wynagrodzenia z tytułu zaprezentowania oferty oraz wsparcia całej drogi do osiągnięcia kredytu. Ich wynagrodzenie jest bezpośrednio ustalane z danym bankiem lub instytucją finansową (na przykład towarzystwem ubezpieczeniowym, w którym dany klient wykupuje komplementarne ubezpieczenie nieruchomości) i w żadnym stopniu nie wpływa na warunki współpracy na linii klient-doradca. Klient otrzymuje takie same zasady kredytowania, lub nawet lepsze, jak w przypadku bezpośredniej wizyty w oddziale wybranego banku.

Nieprawdą jest także stwierdzenie, że doradca kredytowy zostaje z klientem jedynie do momentu podpisania umowy kredytowej, a następnie podaje mu rękę i na zawsze znika z jego życia. Doradca kredytowy pozostaje z klientem także już po dopełnieniu formalności, pozostaje do jego dyspozycji w przypadku innych produktów finansowych (na przykład ubezpieczeń, które są wymagane do umowy kredytowej) i jest w stałym kontakcie w przypadku wątpliwości czy problemów, na przykład niesłusznie naliczonych opłat czy kaucji.

Jaki powinien być doradca kredytowy?

Skoro udało nam się obalić już kilka mitów, warto wziąć pod uwagę zestaw cech, którymi powinien odznaczać się idealny doradca kredytowy.

To, co absolutnie trzeba wziąć pod uwagę, to doświadczenie doradcy. W przypadku kredytów hipotecznych, na stole leży sporo naszych środków - wkładu własnego - i zadłużenie, na które niejako musimy się zdecydować. Nie dziwi zatem fakt, że zależy nam na znalezieniu sprawdzonej osoby, która pokieruje naszą decyzją w dobry sposób i sprawi, że zaciągniemy kredyt na najlepszych, możliwych warunkach. Duże doświadczenie, poparte setkami procesów kredytowych i rekomendacjami zadowolonych klientów, to często podstawa wyboru i główny czynnik decydujący o współpracy z danym doradcą kredytowym. Zanim zatem wybierzesz swojego doradcę, sprawdź opinie o współpracy z nim w Internecie. Możesz także zapytać znajomych, którzy umowy kredytowe mają już za sobą. Być może ich rekomendacje nakierują Cię na odpowiednią osobę dla własnych potrzeb.

Doradca kredytowy powinien być także otwarty na Twoje preferencje i warunki. Jeżeli usilnie próbuje namówić Cię na ofertę jednego banku, mimo tego, że nie jest ona do końca korzystna, przemyśl, czy zdecydowałeś się na odpowiednią osobę doradcy kredytowego. Sprawdź także odpowiednie kwalifikacje, może bowiem okazać się, że za osobą doradcy kredytowego kryje się osoba, która nie ma uprawnień ani wiedzy, a po prostu traktuje sprzedaż usług finansowych jako źródło dodatkowego dochodu.

Dobry doradca finansowy powinien także służyć radą i wachlarzem dobrych praktyk, zaczerpniętych z własnego doświadczenia. Może mieć wiedzę na temat tego, jak dany bank zachowuje się w przypadku zalegania z płatnościami lub, wręcz przeciwnie, płatnościami przed terminem. Oprócz tego powinien doradzić, czy lepiej zdecydować się na ubezpieczenie wewnątrz danego banku, czy skorzystać z oferty zewnętrznej, przygotowanej przez towarzystwa ubezpieczeniowe.

Wybierając doradcę kredytowego, kieruj się także jakością komunikacji. Proces ubiegania się o kredyt jest często ciężki i żmudny, szczególnie dla tych osób, które nigdy jeszcze nie miały tego przed sobą i nie znają się dokładnie na precyzyjnej, finansowej terminologii. Posiadanie odpowiedniego doradcy kredytowego, który posłuży radą i dobrymi praktykami, pozwala na bezproblemowe zawarcie kredytu na odpowiednich warunkach i po porządnej analizie wszystkich opcji.

Podobne artykuły