Artykuł Dodaj artykuł

Księgowi nie chcą testować KSeF-u. Powodem brak czasu

Zero faktur przesłanych do Krajowego Systemu eFaktur, dwanaście wprowadzonych tokenów – to efekty kilku tygodni testowania KSeF przez klientów SaldeoSMART. Księgowi przyznają, że nie mają czasu na to, by zapoznawać się z nowym rozwiązaniem Ministerstwa Finansów.

Zero faktur przesłanych do Krajowego Systemu eFaktur, dwanaście wprowadzonych tokenów – to efekty kilku tygodni testowania KSeF przez klientów SaldeoSMART. Księgowi przyznają, że nie mają czasu na to, by zapoznawać się z nowym rozwiązaniem Ministerstwa Finansów.

SaldeoSMART został zintegrowany z systemem KSeF na początku czerwca. Producent platformy od razu udostępnił nową funkcjonalność wszystkim swoim klientom, w tym 3000 biur rachunkowych. Wyniki po miesiącu użytkowania integracji: 0 faktur przesłanych do KSeF, 12 tokenów KSeF wprowadzonych do SaldeoSMART przez klientów biur, 10 tokenów dodanych przez biura rachunkowe.

- Udostępniliśmy naszym użytkownikom możliwość przesyłania faktur do KSeF, bo chcieliśmy dostać informację zwrotną dotyczącą tej funkcjonalności. Zależy nam na tym, aby spełniała ona wszelkie oczekiwania biur rachunkowych i księgowych. Na razie niewiele firm skorzystało z możliwości wystawienia faktury ustrukturyzowanej w oparciu o KSeF. Zapytaliśmy księgowych, co ich powstrzymuje. Odpowiedź jest prozaiczna – za dużo obowiązków, za mało czasu – mówi Krzysztof Wojtas, prezes zarządu BrainSHARE IT, producenta platformy SaldeoSMART.

Biura rachunkowe przyznają, że obecnie nie mogą pozwolić sobie na zapoznawanie się z KSeF-em, tym bardziej że wciąż nie jest znany ostateczny termin wejścia w życie obowiązku korzystania z tego rozwiązania. Rada Unii Europejskiej zgodziła się, by nastąpiło to 1 stycznia 2024 roku. W branży jednak mówi się, że ten termin może zostać przesunięty.

„Dopóki KSeF nie będzie obowiązkowy, w ogóle nie będziemy informować naszych klientów o możliwości przesyłania faktur do tego systemu”, tłumaczą właściciele biur rachunkowych.

- Chciałabym przetestować nową funkcjonalność, ale przyznaję, że po prostu nie mamy na to czasu. Dopiero ogarnęliśmy zmiany, które na początku roku przyniósł Polski Ład, a już spadły na nas modyfikacje systemu podatkowego i nowe przepisy obowiązujące od lipca. W takich warunkach trudno zapoznawać się z tematami, które nie zostaną wprowadzone jeszcze przez wiele miesięcy – mówi Kamila Cieszkowska, współwłaściciel, główna księgowa w Biuro Rachunkowe Podatnik P&K Cieszkowscy.

Producenci rozwiązań IT oraz eksperci rynkowi zachęcają jednak do tego, by jak najszybciej sprawdzić, jak działa Krajowy System eFaktur i przygotować się do korzystania z niego, zanim stanie się to obowiązkowe.

-  Korzystanie z nowych funkcjonalności nie tylko sprawi, że księgowi będą w pełni gotowi do zmian 1 stycznia 2024 r., ale też pomoże dostosować rozwiązania do ich potrzeb. Bo teraz, gdy jeszcze mamy na to czas, możemy bez pośpiechu wprowadzać konieczne modyfikacje i ulepszenia, dzięki którym praca księgowych, w tym praca z KSeF, będzie łatwiejsza i przyjemniejsza. Do tego potrzebny jest nam jednak feedback od naszych użytkowników – mówi Edyta Wojtas, wiceprezes zarządu i dyrektor strategiczny w SaldeoSMART.

Biura rachunkowe mogą też korzystać z materiałów edukacyjnych przygotowanych dla nich przez producentów systemów IT zintegrowanych z KSeF. Użytkownicy SaldeoSMART mają do dyspozycji między innymi obszerny ebook, webinary, artykuły, prezentacje, które pomogą im zrozumieć, na czym polegają nowe przepisy, i wyjaśnią, jak wystawić fakturę ustrukturyzowaną krok po kroku.

- Warto pamiętać o tym, że KSeF to nie jest zło konieczne, a konkretne korzyści dla biur rachunkowych i podatników. To szansa przeniesienia księgowości w XXI wiek, pozbycia się stosów papierowych dokumentów, segregatorów zalegających na półkach. To także szybszy zwrot VAT i większe bezpieczeństwo płatności. Im szybciej księgowi przekonają się do wystawiania faktur w KSeF, tym szybciej skorzystają z tych możliwości – podsumowuje Edyta Wojtas z SaldeoSMART.

Artykuł został dodany przez firmę


Inne publikacje firmy


Podobne artykuły


Komentarze

Brak elementów do wyświetlenia.