Polski system podatkowy został oceniony przez firmy na 2,06 pkt w pięciostopniowej skali. Obszary podatkowe z najniższymi notami to stabilność przepisów podatkowych oraz wcześniejsze informowanie o planowanych zmianach. Z kolei największe trudności firmom w Polsce sprawiają zagadnienia związane z cenami transferowymi oraz zbyt duża liczba deklaracji i informacji do przygotowania.
Przedsiębiorcy od kilku lat żyją w niepewności związanej z reformą w fakturowaniu, jaką jest Krajowy System e-Faktur. Rewolucja w wystawianiu faktur kojarzy im się z drastycznymi zmianami i obowiązkami, których woleliby uniknąć. Czy jednak wystawianie dokumentów w Krajowym Systemie e-Faktur rzeczywiście jest takie skomplikowane?
Część firm w Polsce korzysta już z systemu do e-Doręczeń. Od 1 stycznia jest to wymagane dla wybranych grup, a już niedługo obowiązek obejmie kolejne grupy przedsiębiorców. Jest to kolejny krok w kierunku cyfryzacji tego sektora. Reforma zmierza do tego, by cała komunikacja na linii przedsiębiorcy - administracja państwowa odbywała się przez Krajowy System Doręczeń Elektronicznych. Wyjaśniamy, jak działają nowe rozwiązania i jakie korzyści przyniosą dla jednoosobowych działalności gospodarczych.
W przyszłym roku w Polsce ma zostać wprowadzony obowiązek fakturowania przez Krajowy System e-Faktur (KSeF). Nowe przepisy, nad którymi pracuje Parlament, mają zacząć obowiązywać już na początku 2026 roku. Prace nad ustawą wprowadzającą Krajowy System e-Faktur są już na finiszu. Obecnie sejm przekazał projekt nowelizacji VAT do komisji finansów publicznych, która zaopiniowała go pozytywnie wraz z poprawkami. Dla firm to sygnał, by przyspieszyć przygotowania do wdrożenia KSeF. Co może w tym pomóc? Sprawdź w artykule.
25 lipca 2025 r. sejm uchwalił ustawę, która wprowadza na rynek Krajowy System e-Faktur (KSeF). Zgodnie z nowymi zasadami, od 1 lutego 2026 roku duże firmy, których sprzedaż przekracza 200 milionów złotych, będą musiały wystawiać faktury przez KSeF. Mniejsze przedsiębiorstwa dołączą do tego obowiązku trochę później – od 1 kwietnia 2026 roku. Kto i od kiedy będzie musiał realnie obsługiwać faktury przez KSeF?
Krajowy System e-Faktur (KSeF) to nowoczesne rozwiązanie, które wkrótce będzie obowiązkowe dla wszystkich przedsiębiorców. Pozwala na wystawianie i odbieranie faktur elektronicznych w ujednoliconym formacie, co znacząco przyspiesza obieg dokumentów. Im wcześniej zapoznasz się z nowymi zasadami, tym sprawniej dostosujesz się do nadchodzących zmian. Już teraz możesz wypróbować funkcjonalności KSeF w programach Varico, by uniknąć nauki pod presją czasu. Przygotuj się na KSeF wcześniej i nie bądź zaskoczony!
Firmy działające w Polsce muszą przygotować się do wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF), który od 2024 roku będzie obligatoryjny.
Już w lutym KSeF stanie się obowiązkowy dla dużej grupy firm, a kolejni przedsiębiorcy dołączą do nich w kwietniu i w styczniu 2027 r. Mimo zbliżających się terminów, wielu z nich wciąż odkłada przygotowania. To błąd, który na tym etapie jest jednak wciąż odwracalny. Nadal można przygotować się do KSeF świadomie i bez nerwowej improwizacji.
Systemy Insert od lat są fundamentem pracy tysięcy polskich firm. Handel, księgowość, magazyn, kadry – wszystko w jednym środowisku. Ale dziś coraz częściej pojawia się pytanie:
Niedzielny wieczór, autostrada A4 w kierunku Niemiec. W kabinie ciągnika – tablet z giełdą transportową, telefon z systemem TMS i trzy ekrany GPS. W teczce między fotelami nadal znajduje się jednak papierowy list przewozowy w trzech egzemplarzach. Jego treść wynegocjowano w Genewie w 1956 roku, natomiast obowiązujący do dziś układ graficzny ustandaryzowano dopiero w 1971 roku – piętnaście lat po podpisaniu Konwencji CMR. Za kilka dni polski przewoźnik wystawi fakturę za pośrednictwem KSeF i rozpocznie oczekiwanie na płatność.
Ministerstwo Finansów ogłosiło 10 września kluczowe zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Od 30 września 2025 r. wchodzi środowisko testowe KSeF 2.0. Sprawdź, jakie są nowe funkcje, jak wygląda harmonogram wdrożenia i co oznacza koniec rozwoju KSeF 1.0.
Rok 2021 przyniósł podatnikom CIT wiele fundamentalnych zmian. Zdaniem firm w Polsce najistotniejszą było wprowadzenie obowiązku sporządzenia i opublikowania informacji o realizacji strategii podatkowej. Najwięcej czasu i zasobów w celu sporządzenia informacji o realizacji strategii podatkowej organizacje poświęcają na informacje o stosowanych procesach i procedurach dotyczących zarządzania wykonywaniem obowiązków, wynikających z przepisów podatkowych i zapewniających ich prawidłowe wykonanie. W 2022 roku Ministerstwo Finansów planuje wprowadzenie nowych ulg podatkowych związanych z Polskim Ładem. Firmy biorące udział w badaniu KPMG najlepiej oceniają planowaną ulgę na automatyzację i robotyzację, rozszerzenie ulgi B+R oraz zakresu IP Box.
Polski system podatkowy drugi rok z rzędu został oceniony na 2,2 pkt w pięciostopniowej skali. W badaniu KPMG przeprowadzonym wśród 191 dyrektorów finansowych, głównych księgowych i szefów działów podatkowych, którzy wzięli udział w VIII Kongresie Podatków i Rachunkowości KPMG, najniżej została oceniona stabilność przepisów podatkowych.
Każde przedsiębiorstwo, które zatrudnia pracowników, ma obowiązek prowadzić dokumentację kadrowo-płacową.
Błyskawiczny rozwój branż działających w internecie ukazuje niedociągnięcia w regulacjach prawnych. System nie nadąża za wchodzącymi w życie zmianami związanymi z bezgotówkowymi płatnościami. Wyjaśnienie obecnego stanu prawnego w tym zakresie oraz planowane zmiany, zostaną omówione podczas dwudniowych warsztatów online - Rozwój rynku usług płatniczych - zmiany legislacyjne i wyzwania w obszarze cyfryzacji.