Tylko w ciągu ostatnich dwóch lat księgowość przeszła ogromną transformację. Musiała dostosowywać się do wielu zmian w przepisach prawnych i podatkowych. A to nie koniec wyzwań – już od początku przyszłego roku obowiązkowy stanie się krajowy system e-faktur. Tymczasem tylko 40% firm deklaruje, że korzysta z technologii w obszarze księgowości.
Wdrażanie projektów IT oraz obsługa informatyczna firm wymaga sporządzania umów określających rodzaj wykonywanych usług, sposoby na pomiar ich efektywności oraz zakres gwarancji. Rozwój sztucznej inteligencji i stosowanie jej w oprogramowaniach dla firm spowodowały, że zarówno zleceniodawcy, jak i zleceniobiorcy w branży IT stanęli przed nowymi wyzwaniami związanymi z właściwym zabezpieczeniem swoich praw.
Wydatki na oprogramowanie dla firm stale rosną. Analitycy Gartnera twierdzą, że w 2022 roku światowe nakłady na IT zwiększą się o 4 proc. wobec 2021 r. i wyniosą, bagatela, 4,43 biliona dolarów! Wysoka inflacja ma znaczący wpływ na rosnące koszty oprogramowania i usług informatycznych.
Rozwiązania chmurowe z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością wśród przedsiębiorców. Firmy na świecie decydują się na dostęp do systemu ERP w chmurze. Trend ten przenika również do Polski.
Sytuacja związana ze stanem zagrożenia epidemiologicznego wymusiła na znakomitej większości firm wejście w zupełnie nowy model pracy, czyli tzw. „home-office”. Wiele firm nie było i nadal nie jest do tego przygotowanych.
Internet, nowe technologie i sztuczna inteligencja stały się wyznacznikiem rozwoju ekonomicznego Europy. Właściwa i skuteczna ochrona tajemnic przedsiębiorstwa i know-how stanowią wyzwanie dla prawników, specjalistów IT oraz władz Unii Europejskiej i państw członkowskich.
Przepisy dotyczące czasu pracy w Polsce nie należą do klarownych i przystępnych.
Ministerstwo Finansów przeprowadziło szerokie konsultacje publiczne projektu ustawy wprowadzającej e-fakturę jako powszechny system rozliczania. Wprowadzając zmiany, uwzględniło postulaty organizacji przedsiębiorców, księgowych i biegłych rewidentów, sektora IT oraz resortu infrastruktury. Propozycja zmian przesunęła m.in. wejście w życie KSeF z 1 stycznia 2024 r. na 1 lipca 2024 r. oraz wyłączenie z KSeF faktur konsumenckich.
41-proc. wzrost liczby klientów, 46 proc. więcej odczytanych stron dokumentów, 82 proc. więcej wysłanych rozliczeń księgowych – tak wyglądał rok 2020 w SaldeoSMART. Był to także czas intensywnego rozwoju programu i nowych funkcjonalności, takich jak eZNACZEK, a także narzędzi wspierających utrzymanie płynności finansowych oraz aplikacji mobilnej. Ukoronowaniem minionego roku są dobre wyniki finansowe, które zostały docenione w rankingu „Diamenty Forbesa 2021”. BrainSHARE IT, producent SaldeoSMART, znalazł się w gronie firm o największym wzroście wartości przedsiębiorstwa.
Z przyjemnością informujemy, iż dokonaliśmy aktualizacji platformy WAPRO B2C/B2B do wersji 3.12. Zachęcamy do zapoznania się z listą zmian, jakie wnosi nowa wersja. Zmiany w uruchomionej właśnie wersji 3.12 przedstawimy poniżej.
W systemie magazynowo handlowym WAPRO Mag udostępniono integrację z usługą Przelewy 24. Funkcja pozwala użytkownikom systemu do fakturowania WAPRO Mag na przygotowanie linków szybkich płatności oraz umieszczanie ich na wydrukach dokumentów jako link lub kod QR. Kod QR może być zeskanowany na aplikacji mobilnej w telefonie i użytkownik zostanie przeniesiony na stronę płatności banków.
Od wersji 8.40.2 WAPRO Fakir umożliwia tworzenie i zapisywanie sprawozdań finansowych w postaci elektronicznej, to jest w postaci pliku o strukturze logicznej oraz formacie udostępnionym w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw finansów publicznych, zgodnie z art. 45 ust. 1g ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości.
W ubiegłym roku dzięki naszemu 1 proc. podatku do Organizacji Pożytku Publicznego trafił ponad miliard złotych. W tym roku możemy przeznaczyć na rzecz wybranej OPP 1,5 proc. podatku. Nowe zasady weszły w życie 1 stycznia 2023 roku i dotyczą rozliczeń PIT za 2022 rok. Sprawdźmy, jak wyglądają ulgi i rozliczenia z tytułu wsparcia zbiórek i fundacji.
Z początkiem października br. zostały udostępnione najnowsze wersje naszych systemów do zarządzania. Wprowadzone aktualizacje dotyczą wszystkich produktów dostępnych w ramach oferty rozwiązań WAPRO ERP. Użytkownicy mają również możliwość skorzystania z nowych narzędzi, które pozwalają na dostosowanie się firm do zmian w przepisach prawa. WAPRO ERP 2019 to najnowsza generacja programów aktualnych na kolejne 12 miesięcy.
Absolwenci rachunkowości i finansów mają nie lada orzech do zgryzienia. Nowoczesne technologie opanowały branżę. Stawiają przed nimi nowe wyzwania i mogą być powodem problemów z określeniem swojej ścieżki zawodowej. Księgowi w Polsce korzystają z ponad 40 różnorodnych programów do fakturowania. Poza nimi istnieje wiele systemów i narzędzi, które umożliwiają realizację innych zadań. Jak w dobie cyfryzacji zadbać o dobry start w branży księgowej?