Artykuł Dodaj artykuł

Pracownicze Plany Kapitałowe – czy warto oszczędzać na przyszłość w rządowym programie

Od lipca tego roku weszły w życie Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK), czyli nowy, po OFE, pomysł rządu, jak przekonać Polaków do regularnego oszczędzania na przyszłość.

Od lipca tego roku weszły w życie Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK), czyli nowy, po OFE, pomysł rządu, jak przekonać Polaków do regularnego oszczędzania na przyszłość. Czym wyróżnia się PPK i jakie konsekwencje dla pracowników i przedsiębiorców przyniesie?

Pracownicze Plany Kapitałowe – czy warto oszczędzać na przyszłość w rządowym programie

PPK – na czym polega i jak wygląda regularne oszczędzanie?

Pracownicze Plany Kapitałowe to dobrowolne systemy oszczędzania, które docelowo zostaną wdrożone w większości przedsiębiorstw w naszym kraju. Największe firmy, zatrudniające ponad 250 osób, zostały objęte obowiązkiem utworzenia PPK od 1 lipca bieżącego roku. Pozostałe firmy systematycznie będą dołączać do projektu, aż do 2021 roku.

Choć program jest dobrowolny, wszyscy są do niego dołączani automatycznie. W każdej chwili można jednak zrezygnować, składając pisemną deklarację, którą trzeba będzie wysyłać regularnie, co cztery lata. Oczywiście, nie ma także przeciwwskazań, aby powrócić do systemu nawet po dłuższej przerwie.

PPK są obsługiwane przez towarzystwa funduszy inwestycyjnych, których obowiązkiem jest obracanie środkami i skuteczne ich pomnażanie.

W założeniu system ma zwiększać bezpieczeństwo finansowe Polaków w dłuższej perspektywie. Środki odłożone w trakcie uczestnictwa w programie, pracownicy wypłacą dopiero po ukończeniu 60 roku życia. Dotyczy to zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

Składki wynoszą od 2 do 4 procent pensji brutto, odkładane przez pracownika, oraz od 1,5 do 4 procent pensji dodawanych przez pracodawcę.

Pracownicze Plany Kapitałowe – zalety i wady systemu

Główne zalety dotyczą pracowników, uczestników i beneficjentów programu. Zgromadzone w ramach planu kapitałowego środki stanowią ich prywatną własność, z której swobodnie skorzystają po 60 roku życia. To olbrzymi zastrzyk finansowy, zwłaszcza dla osób, które już teraz wiedzą, że nie mogą liczyć na wysokie świadczenia emerytalne z ZUS.

Pracownicze Plany Kapitałowe – czy warto oszczędzać na przyszłość w rządowym programie

Choć stopa zwrotu wydaje się kusząca, trzeba jednak pamiętać, że dodatkowa składka to obniżenie pensji otrzymywanej każdego miesiąca, nawet o kilkadziesiąt złotych. Dodatkowo, spora grupa Polaków wciąż nie ma zaufania do tego typu programów, po fiasku Otwartych Funduszy Emerytalnych.

Dla pracodawcy PPK to już świadczenie obowiązkowe, z którego nie może zrezygnować, poza kilkoma nielicznym wyjątkami, opisanymi w przepisach. Jeśli zatem przedsiębiorca jest dopiero na etapie zakładania działalności lub poszukuje właściwej obsługi księgowej, powinien już teraz przejrzeć oferty, które oferuje baza biur rachunkowych na UsługiKsięgowe.pl i znaleźć specjalistów, wiedzących jak i kiedy wprowadzić PPK do każdej firmy.

Właściciele firm są zobowiązani do regularnego opłacania składek, nad czym kontrolę będzie sprawować Państwowa Inspekcja Pracy. W przypadku naruszeń i niedopełnienia obowiązków, pracodawca zostanie ukarany grzywną w wysokości od 1000 do 1 000 000 zł.

PPK – droga do lepszej przyszłości?

Nowa propozycja oszczędzania, wprowadzona przez rząd, wciąż budzi sporo emocji. Dla jednych jest to szansa na wyższy poziom życia w przyszłości, dla innych dodatkowy, niekoniecznie chciany wydatek.

Czy Polacy przekonają się do systematycznego oszczędzania w ramach PPK? Trudno przewidzieć, jednak jest to na pewno jedno z praktyczniejszych rozwiązań, nie wymagających specjalnego zaangażowania ani wiedzy z zakresu inwestycji oraz finansów.

Podobne artykuły