Artykuł Dodaj artykuł

SaldeoSMART zintegrowane z KSeF. Klienci testują nowe rozwiązanie

Producenci SaldeoSMART, programu wspierającego pracę księgowych i biur rachunkowych, zintegrowali już swoje rozwiązanie z Krajowym Systemem e-Faktur. Nowa funkcjonalność została 24 maja udostępniona testowo 200 klientom. Niebawem będą z niej mogli korzystać wszyscy użytkownicy systemu.

Producenci SaldeoSMART, programu wspierającego pracę księgowych i biur rachunkowych, zintegrowali już swoje rozwiązanie z Krajowym Systemem e-Faktur. Nowa funkcjonalność została 24 maja udostępniona testowo 200 klientom. Niebawem będą z niej mogli korzystać wszyscy użytkownicy systemu.

Polska jest czwartym z krajów Unii Europejskiej, które zdecydowały się na wprowadzenie elektronicznego systemu e-Faktur, który ma uprościć i utransparentnić faktury ustrukturyzowane. Według założeń mają z niego korzystać czynni płatnicy VAT, osoby prowadzące działalność i zwolnione z podatku VAT oraz podatnicy OSS posiadający polski NIP. Na razie wystawianie faktur w KSeF jest dobrowolne, jednak w 2023 r. stanie się obowiązkiem.

Sam system wystawiania e-Faktur działa bezpośrednio na platformie Ministerstwa Finansów. Od strony technicznej faktury ustrukturyzowane, czyli takie, które można wystawić za pośrednictwem KSeF, mają format xml.

- Od razu chciałbym uspokoić wszystkich księgowych i pracowników biur rachunkowych, którzy korzystają dziś z niezależnych programów księgowych. Zmiany w przepisach nie oznaczają, że od 2023 roku będą musieli używać w pracy innego, nieznanego im narzędzia, czyli rozwiązania przygotowanego przez Ministerstwo Finansów. Producenci najpopularniejszych aplikacji księgowych już od dłuższego czasu przygotowywali się do integracji z systemem KSeF. W SaldeoSMART prace nad integracją z rozwiązaniem Ministerstwa trwały od momentu ogłoszenia informacji o KSeF, a rozwijane były w miarę udostępniania API. Dzięki czemu dziś migracja faktur z naszego programu do bazy Ministerstwa Finansów jest gotowa i dopracowana, odbywa się automatycznie i nie wymaga od księgowych dodatkowych czynności – tłumaczy Krzysztof Wojtas, prezes zarządu BrainSHARE IT, producenta programu SaldeoSMART.

Z nowej funkcjonalności przygotowanej w ramach SaldeoSMART korzysta dziś testowo 200 firm i biur rachunkowych. Producent aktualnie gromadzi i analizuje opinie oraz zachowania użytkowników. Dzięki temu będzie mógł dokonać ewentualnych ulepszeń i już wkrótce udostępnić tę funkcjonalność wszystkim klientom.

- SaldeoSMART to jedna z pierwszych platform wspierających księgowych, która daje użytkownikom możliwość wystawiania faktur i wysyłania ich do KSeF. Na razie obserwujemy, jak działają w tym obszarze nasi klienci. Widzimy, że jeszcze boją się korzystać z tej funkcji, bo faktur wysłanych do KSeF nie da się już modyfikować. Oczywiście można wystawić fakturę korygującą, ale opcja edycji samej faktury – zgodnie z wymaganiami ustawy – jest już w takiej sytuacji zablokowana – wyjaśnia Krzysztof Wojtas. – Żeby ułatwić naszym użytkownikom zrozumienie zmian, prowadzimy szkolenia i przygotowujemy materiały wyjaśniające, na czym polega KSeF. Dzięki temu wszyscy będziemy w pełni gotowi do działania w nowej rzeczywistości w momencie, w którym korzystanie z KSeF stanie się obowiązkowe.

A to wydarzy się w 2023 roku. Dokładna data nie jest jeszcze znana. Najprawdopodobniej wystawianie faktur w KSeF stanie się obowiązkiem przedsiębiorców w drugim kwartale przyszłego roku.

Artykuł został dodany przez firmę


Inne publikacje firmy


Podobne artykuły

 
Klikając “Zgoda” akceptujesz zapisywanie wszystkich danych cookie na twoim urządzeniu. Kliknięcie “Odmowa” oznacza zapisywanie tylko danych niezbędnych do funkcjonowania strony. Więcej informacji o cookie w polityce prywatności.