Artykuł Dodaj artykuł

Jak będzie wyglądać księgowość w 2022 roku?

Od 1 stycznia 2022 roku zaczęły obowiązywać nowe przepisy ustanowione w ramach pakietu zmian do większości ustaw obowiązujących polskich przedsiębiorców. Nietrudno nie zauważyć, że szczególnie dotkliwie odbiły się na pracy doradców podatkowych i księgowych. Jakie zmiany ich czekają i czy technologie mogą im pomóc w nowej rzeczywistości?

Od 1 stycznia 2022 roku zaczęły obowiązywać nowe przepisy ustanowione w ramach pakietu zmian do większości ustaw obowiązujących polskich przedsiębiorców. Nietrudno nie zauważyć, że szczególnie dotkliwie odbiły się na pracy doradców podatkowych i księgowych. Jakie zmiany ich czekają i czy technologie mogą im pomóc w nowej rzeczywistości?

W październiku 2021 roku polski Senat przyjął nowelizację Ustawy o podatku od towarów i usług. Zmiana ta jest związana z programem Polski Ład, który odbił się głośnym echem wśród polskich przedsiębiorców – ale nie tylko. Modyfikacje dotyczą w zasadzie każdego z sektorów polskiej gospodarki. Jedną z budzących większe zainteresowanie spraw związanych z księgowością jest wprowadzenie systemu teleinformatycznego – Krajowego Systemu e-faktur. Co do zasady ma on ujednolicić i usprawnić działania związane z wystawianiem i weryfikacją faktur. Początkowo korzystanie z wymienionego systemu ma być dobrowolne, jednak docelowo będzie on obowiązkowy. Jak te i inne zmiany odbiją się na pracy księgowych?

Polski Ład — nowe obowiązki księgowych

Koniec roku 2021 i rozpoczęcie 2022 jest okresem bardzo stresującym i wymagającym zarówno dla niezależnych biur rachunkowych, jak i działów księgowości w polskich firmach. Według specjalistów nowa konstrukcja podatkowa wymaga od księgowych szczegółowej analizy zmian wprowadzonych przepisów, połączonych z koniecznością dostosowania dotychczasowych, informatycznych systemów finansowych i jednoczesną nauką nowych aplikacji księgowych.

Chociaż wiele firm już wdrożyło nowe rozwiązania systemowe i zainwestowało w szkolenia swoich pracowników, nietrudno się domyślić, że tak zaawansowana rewolucja podatkowa z pewnością odcisnęła piętno na nastrojach księgowych.

Księgowi nadal zadają wiele pytań – czy systemy teleinformatyczne okażą się niezawodne? Czy da się je w pełni zintegrować z nowymi zmianami? Czy uda się uniknąć błędów w wyliczeniach, które mogą przynieść poważne konsekwencje prawne? Te i wiele innych wątpliwości może rozwiać dopiero praktyka, czas i odpowiednie przygotowanie techniczne.

- Wybierając system informatyczny, który będzie wspierał działania księgowych, warto zwrócić uwagę na to, czy jest on na bieżąco aktualizowany i dostosowywany do zmieniających się przepisów. Priorytetem dla wszystkich jest wdrażanie nowych funkcji w programach jak najszybciej. Często jednak nie jest to możliwe, zwłaszcza że zmiany są wprowadzane i wycofywane. Już dziś wiadomo, że część programów funkcjonujących w biurach rachunkowych i firmach prawdopodobnie zostanie zastąpiona przez inne. Ucierpią rozwiązania, których producenci musieliby wprowadzić zbyt dużo zmian, by nadążyły za rzeczywistością. Wygrają natomiast te, które są aktualizowane i dostosowywane do przepisów na bieżąco – mówi Krzysztof Wojtas, prezes zarządu BrainSHARE IT, producenta programu SaldeoSMART.

Nadchodzą zmiany

Nowy sposób wyliczania składki zdrowotnej jest jedną z bardziej rewolucyjnych zmian wprowadzonych przez Polski Ład. W związku z nią wiele biur zmuszonych jest do aktualizacji dotychczas wykorzystywanych systemów i programów księgowych lub wdrożenia innych rozwiązań. Ale to tylko wierzchołek góry lodowej w polskim prawie podatkowym!

Krajowy System e-Faktur to kolejna nowinka, która ma docelowo służyć przedsiębiorcom do uproszczenia fakturowania i – między innymi – do szybszego zwrotu VAT-u. Według głównych założeń KSeF ma być jednak wykorzystywany do gromadzenia i przechowywania faktur ustrukturyzowanych. System teleinformatyczny po wprowadzeniu danych ma przydzielać dedykowany numer identyfikujący dokumentu i jednocześnie od razu analizować zgodność danych na wystawionej fakturze. Brzmi skomplikowanie? W tym przypadku można liczyć na pomoc technologii wspierających na co dzień pracę księgowych.

- Nasz system przeznaczony dla księgowych i biur rachunkowych jest już zgodny z KSeF dzięki integracji. Sam proces wystawiania faktur dla użytkowników pakietów, które zawierają taką funkcjonalność, nie zmieni się. Nie będą więc oni musieli uczyć się nowych funkcji. Przygotują fakturę w SaldeoSMART jak dotychczas i po użyciu przycisku “wystaw i wyślij do KSeF” dokument o odpowiedniej strukturze zostanie przekierowany do KSeF – tłumaczy Krzysztof Wojtas.

W skład istotnych nowelizacji podatkowych Polskiego Ładu wchodzą również:

  • zmiany wysokości progów podatkowych,
  • zmiany kwoty wolnej od podatku,
  • wprowadzenie tzw. ulgi dla klasy średniej,
  • zmiany związane z odliczeniem składki zdrowotnej od podatku,
  • zmiany terminów rozliczeń.

Nowoczesne aplikacje księgowe w służbie księgowości

Te i wiele innych modyfikacji wywołują spore zamieszanie w branży księgowej. Warto zaznaczyć, że dynamiczne transformacje związane nie tylko z polską gospodarką, ale i sytuacją ekonomiczną na świecie powodują reakcję łańcuchową w postaci wyższych nakładów finansowych na nowe technologie informatyczne – programy i aplikacje, które mają uprościć i umożliwić pracę księgowym.

- Według badania Accounting Today „Year Ahead”, osoby pracujące w księgowości uważają, że w 2022 będą poświęcać bardzo dużo czasu na rozliczenia oraz zbieranie danych i dokumentów. Większe biura spodziewają się, że wydadzą więcej na technologie związane z pracą. W wielu wypadkach zmiany te dotyczą zalecenia pracy zdalnej. Część biur zweryfikowało, że system księgowości zdalnej sprawdził się w praktyce i tym samym planuje zainwestować w nowoczesne, inteligentne aplikacje wspomagające pracę księgowych. Wysoce prawdopodobne jest, że w Polsce największym zainteresowaniem będą cieszyć się rozwiązania umożliwiające wysyłanie i odbieranie faktur z Krajowego Rejestru e-Faktur – komentuje Krzysztof Wojtas z BrainSHARE IT.

W wyniku digitalizacji i cyfryzacji przedsiębiorstw coraz więcej firm poszukuje aplikacji i programów, które mają za zadanie usprawnić pracę księgowości i co najważniejsze – umożliwić jej wykonywanie nawet na odległość. Rozwiązania i technologie, które znacząco wpłyną na komfort księgowych, to między innymi: elektroniczny obieg dokumentów, aplikacje mobilne usprawniające łączenie z programami księgowymi, a także narzędzia usprawniające przepływ informacji między pracownikami i klientami.

Wprowadzenie inteligentnych rozwiązań ma szansę usystematyzować i ułatwić pracę księgowych w związku ze zmianami w podatkowej części Polskiego Ładu. I choć nowości w przepisach wciąż budzą niepokój, warto zachować optymizm i liczyć na to, że zmniejszą one liczbę kontroli podatkowych, a księgowość stanie się dzięki nim bardziej transparentna.

Artykuł został dodany przez firmę


Inne publikacje firmy


Podobne artykuły

 
Klikając “Zgoda” akceptujesz zapisywanie wszystkich danych cookie na twoim urządzeniu. Kliknięcie “Odmowa” oznacza zapisywanie tylko danych niezbędnych do funkcjonowania strony. Więcej informacji o cookie w polityce prywatności.