Artykuł Dodaj artykuł

Kariera w księgowości – jak zadbać o dobry start w branży?

Absolwenci rachunkowości i finansów mają nie lada orzech do zgryzienia. Nowoczesne technologie opanowały branżę. Stawiają przed nimi nowe wyzwania i mogą być powodem problemów z określeniem swojej ścieżki zawodowej. Księgowi w Polsce korzystają z ponad 40 różnorodnych programów do fakturowania. Poza nimi istnieje wiele systemów i narzędzi, które umożliwiają realizację innych zadań. Jak w dobie cyfryzacji  zadbać o dobry start w branży księgowej?

Absolwenci rachunkowości i finansów mają nie lada orzech do zgryzienia. Nowoczesne technologie opanowały branżę. Stawiają przed nimi nowe wyzwania i mogą być powodem problemów z określeniem swojej ścieżki zawodowej. Księgowi w Polsce korzystają z ponad 40 różnorodnych programów do fakturowania. Poza nimi istnieje wiele systemów i narzędzi, które umożliwiają realizację innych zadań. Jak w dobie cyfryzacji  zadbać o dobry start w branży księgowej?

Finanse i rachunkowość – w kierunku sukcesu?

Zapotrzebowanie na doświadczonych specjalistów do spraw finansów i rachunkowości ciągle rośnie. To dlatego coraz więcej młodych osób uważa ten kierunek za dobrze rokujący. Absolwenci studiów mogą podjąć pracę w wielu branżach. Bankowości i ubezpieczeniach, rachunkowości, zarządzania finansami, w branży podatkowej itp. W trakcie nauki studenci przyswajają również wiedzę z psychologii, prawa i coraz częściej – z IT. Jest to więc kierunek interdyscyplinarny, który kompleksowo przygotowuje do pracy w zawodzie.

Od absolwentów studiów, szukających pierwszej pracy w branży księgowej, pracodawcy oczekują co najmniej podstawowej znajomości popularnych programów księgowych. Nawet jeżeli taki wymóg nie zostanie postawiony w ofercie pracy, doświadczenie w obsłudze systemów księgowych będzie niepodważalnym atutem, który może postawić kandydata kilka kroków przed konkurencją.

- Współczesna branża księgowa jest bardzo dynamiczna nie tylko z uwagi na częste zmiany w przepisach, ale również z powodu jej cyfryzacji. Firmy i biura rachunkowe wdrażają nowe aplikacje i systemy, które wspierają je w codziennym wykonywaniu obowiązków. Z drugiej strony producenci rozwiązań IT wciąż przygotowują nowe funkcjonalności, które automatyzują pracę księgowych i dają im czas na poszerzanie wiedzy i poznawanie zmieniających się przepisów. Tego trendu nie da się już zatrzymać, dlatego młodzi ludzie, którzy chcą zadomowić się w branży finansowej, muszą przykładać szczególną wagę do nauki obsługi narzędzi informatycznych – mówi Krzysztof Wojtas, prezes zarządu BrainSHARE IT, producenta programu SaldeoSMART.

Technologie w branży księgowej

Cyfryzacja księgowości wpłynęła na rynek pracy. Widać to choćby w zakresach obowiązków, jakie są przypisane do poszczególnych zawodów. Firmy wdrażają nowe rozwiązania technologiczne, coraz więcej stanowisk bazuje więc przede wszystkim na umiejętności zarządzania nimi.

Nowoczesne aplikacje zastępują człowieka w wielu codziennych zadaniach. Księgowość przyszłości nie będzie związana z samodzielnym wykonywaniem obliczeń i wprowadzaniem danych do systemu. Te zadania już od dawna wykonują za nas komputery (np. inteligentna  technologia OCR, czyli Optical Character Recognition, która rozpoznaje znaki i automatycznie przenosi je do programu). Do obowiązków specjalistów w branży będzie należeć koordynowanie procesów cyfrowych i obsługa smart-systemów.

- Warto pamiętać, że niektórzy producenci oprogramowania dla księgowych i biur rachunkowych udostępniają bezpłatne wersje swoich narzędzi. Dzięki temu studenci i świeżo upieczeni absolwenci mogą bez problemów zapoznać się z ważnymi funkcjonalnościami, z których będą korzystać w codziennej pracy. My na przykład w takim pakiecie, na którym mogą uczyć się osoby myślące o pracy w księgowości, dajemy możliwość wystawiania i archiwizowania faktur – tłumaczy Krzysztof Wojtas z SaldeoSMART.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby swoje pierwsze kroki księgowości stawiać np. w roli asystenta doświadczonej księgowej w biurze rachunkowym. Jednak i tutaj sprawna obsługa arkuszy kalkulacyjnych i co najmniej pobieżna znajomość jednego z popularnych programów do fakturowania są cennymi  umiejętnościami, na które zwróci uwagę  pracodawca.

Nowoczesny księgowy – obiecujące ścieżki rozwoju

A jak wyglądać może ścieżka kariery w dziale księgowym firmy czy korporacji? Tu też trzeba przyjść z co najmniej podstawową wiedzą na temat oprogramowania wykorzystywanego w branży. To takich stażystów przede wszystkim poszukują firmy stawiające na co dzień na cyfryzację i automatyzację wielu procesów.

Absolwenci studiów mogą aplikować na przykład na stanowisko księgowego AP, czyli działu zobowiązań (Accounts Payable), który zajmuje się księgowaniem i przetwarzaniem transakcji finansowych w dedykowanym systemie. Praca w dziale AP umożliwia dalszy rozwój zawodowy w kierunku specjalisty ds.: wprowadzania danych, przetwarzania płatności, rozliczeń z dostawcami itp. Warto dodać, że rozpoczęcie pracy w dziale AP może być również trampoliną do objęcia pożądanego stanowiska koordynatora od PtP (Procure to Pay).

- Procure to Pay jest jedną z ważniejszych usług polegających na monitoringu obsługi procesów zakupowych. To analityczne stanowisko wymaga od pracowników wiedzy z zakresu działania systemów do zarządzania przedsiębiorstwem, czyli ERP, enterprise resource planning – wyjaśnia Krzysztof Wojtas z SaldeoSMART.

Kolejną z możliwych ścieżek rozwoju w księgowości XXI wieku jest wybór pracy w dziale należności, czyli Accounts Receivable (AR). Praca stażysty w dziale AR  jest dobra dla osób początkujących, które chcą zdobywać dalsze doświadczenie w branży. Do ich obowiązków należy zazwyczaj wystawianie faktur i księgowanie ich w systemie – oczywiście z wykorzystaniem dedykowanych programów.

Opcją rozwoju tej ścieżki zawodowej jest kształcenie się w kierunku specjalisty od procesów Order to Cash (OtC). To posada odpowiedzialna za automatyzację i usprawnienia procesów logistycznych, optymalizację cyfrowego obiegu dokumentów itp.

Znajomość programów i platform do księgowości online, biegła obsługa komputera i arkuszy kalkulacyjnych, a także gotowość do nauki nowych aplikacji do fakturowania to as w rękawie świeżo upieczonych absolwentów, którzy chcieliby pewnym krokiem wkroczyć w obiecującą branżę rachunkowości. Dlatego inwestycja w naukę programów księgowych w trakcie studiów lub tuż po ich ukończeniu jest decyzją, która może pomóc w zdobyciu wymarzonej posady.

Artykuł został dodany przez firmę


Inne publikacje firmy


Podobne artykuły


Komentarze

Brak elementów do wyświetlenia.

 
Klikając “Zgoda” akceptujesz zapisywanie wszystkich danych cookie na twoim urządzeniu. Kliknięcie “Odmowa” oznacza zapisywanie tylko danych niezbędnych do funkcjonowania strony. Więcej informacji o cookie w polityce prywatności.