Metoda kasowa PIT, obowiązująca od 2025 roku, jest nowym rozwiązaniem podatkowym szczególnie korzystnym dla przedsiębiorców, którzy chcą poprawić swoją płynność finansową. W poprzednim artykule szczegółowo opisaliśmy zasady działania tej metody, wyjaśniając jej podstawowe założenia i warunki korzystania. Tym razem skoncentrujemy się na praktycznej stronie – omówimy, jak obsługiwać metodę kasową PIT w programach Varico.
Od kilku lat nie ustają intensywne prace nad zmianami przepisów podatkowych, które skutkują dużą ilością nowelizacji, pociągającą ze sobą niepewność co do praktyki stosowania owych nowych przepisów.
Polski Ład, Krajowy System e-Faktur, nowe struktury JPK_VAT, rządowe tarcze antykryzysowe – to tylko niektóre wyzwania, z którymi muszą się zmierzyć biura podatkowe. Obok tego znajdują sprawy związane z budowaniem długofalowych relacji z klientami oraz bezpieczeństwem w środowisku cyfrowym. Odpowiedzią na wiele tych problemów jest nowa technologia. Jak to możliwe?
Zapraszamy Zarządców, księgowych, zarządy wspólnot i wszystkich zainteresowanych na Seminarium „Wspólnota Mieszkaniowa w systemie podatkowym” które odbędzie się 19 listopada br. w Hali Torwar przy ul. Łazienkowskiej 6a w Warszawie, sala C.
Biura rachunkowe muszą być odpowiednio przygotowane na wprowadzenie KSeF, który będzie obowiązkowy od lipca 2024 roku. Solidne poznanie tego systemu i sprawdzenie zintegrowanych z nim rozwiązań wspierających pracę księgowych pozwoli na modyfikację dotychczasowych procedur oraz eliminację potencjalnych problemów. Początek roku to ostatnia szansa na testy i dostosowanie się do nowych realiów.
Od lat i średnio raz na kwartał kolejni wysocy urzędnicy Unii lub USA zapewniają o rychłej likwidacji rajów podatkowych. Tymczasem raje mają się świetnie, a podejmowane działania nasuwają wręcz pytanie, komu zależy na ich utrzymaniu?
Rozwiązania chmurowe z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością wśród przedsiębiorców. Firmy na świecie decydują się na dostęp do systemu ERP w chmurze. Trend ten przenika również do Polski.
Dyrektywa unijna z 2014 roku w zakresie fakturowania elektronicznego w zamówieniach publicznych nakłada na podmioty z krajów członkowskich obowiązek akceptowania i przetwarzania faktur elektronicznych.
Skuteczna windykacja i zarządzanie należnościami, to jedne z najważniejszych zagadnień firm, które pracują w oparciu o kredyt kupiecki. Można rzec „być albo nie być” dla tych firm.
Już za miesiąc zaczną obowiązywać nowe przepisy w obszarze kadrowo-płacowym oraz prawa podatkowego wprowadzone w ramach programu „Polski Ład”. Od 1 stycznia 2022 roku zmieni się m.in. kwota wolna od podatku, podwyższony zostanie próg podatkowy a także zacznie obowiązywać tzw. ulga dla klasy średniej. To tylko kilka z nowych zasad naliczania wynagrodzeń od 2022 roku, które specjaliści ds. kadrowo-płacowych powinni zgłębić. I te zagadnienia oraz szereg innych zawartych w reformie podatkowej zostanie omówionych podczas bezpłatnego webinaru „Polski Ład - zmiany w obszarze kadrowo-płacowym”.
1 stycznia tego roku uruchomiony został Krajowy System e-Faktur (KSeF). To oficjalna platforma przygotowana przez Ministerstwo Finansów za pośrednictwem której polscy przedsiębiorcy mogą przesyłać i odbierać elektroniczne faktury. Do końca tego roku wymiana e-faktur jest dobrowolna. Wszystko wskazuje na to, że nowy mechanizm rozliczeń ma być obowiązkowy dla wszystkich od 2023 roku.
Ulga B+R oraz Innovation Box to narzędzia podatkowe, których celem jest wspieranie działalności innowacyjnej przedsiębiorstw w Polsce, a tym samym wzrostu relatywnie niskiego poziomu wydatków na badania i rozwój w całej gospodarce.
W niedzielę, 12 stycznia br. zakończył się IV Krajowy Zjazd Doradców Podatkowych. W trakcie trzech dni, delegaci z 16 regionalnych oddziałów Krajowej Izby Doradców Podatkowych (KIDP), uchwalili program działania Izby w latach 2014-2017, a także wybrali nowe organy, które będą kierować pracą samorządu zawodowego.
Wczoraj zatwierdzony został projekt zmian do ustawy o VAT, a tym samym oznacza to, że od 2023 roku w Polsce będzie obowiązywał Krajowy System e-Faktur (KSeF). Wchodzimy w erę dokumentów elektronicznych, co zmieni życie przedsiębiorców.
9 stycznia 2018 r. w Warszawie odbył się VIII Kongres Podatków i Rachunkowości KPMG. Tegoroczna edycja wydarzenia zgromadziła stacjonarnie i online ponad 1 100 przedstawicieli kadry zarządzającej, w tym przede wszystkim dyrektorów finansowych, głównych księgowych, szefów sprawozdawczości finansowej i controllingu z firm ze wszystkich sektorów gospodarki.