Mnóstwo dokumentów i konieczność ich ciągłego przekazywania między pracownikami – to codzienność, z którą stykaliśmy się jeszcze przed pandemią. Podczas zyskującej dziś na znaczeniu pracy w trybie home office znacznie częściej komunikujemy się pisemnie. Jak dostosować do nowej formy działania firmowe i archiwa, by zapewnić wszystkim wygodny dostęp do plików i zminimalizować niebezpieczeństwo ich zagubienia?
Z końcem sierpnia br. Rada Ministrów przyjęła projekt zmian do ustawy VAT wdrażającej Krajowy System e-Faktur (KSeF). Choć początkowo z powyższego rozwiązania będzie można korzystać dobrowolnie, już od 2023 roku stanie się ono obligatoryjne. Jakie są korzyści i wyzwania dla przedsiębiorców wynikające z jego wdrożenia?
Wielu kierowców międzynarodowych nadal korzysta ze starszej generacji (G2V1) kart do tachografów, które mają techniczne bariery związane, m.in. z brakiem niektórych sekcji czy mocno ograniczoną pamięcią. Obecnie nie można jednak ubiegać się o wydanie nowej karty tylko ze względu na samą potrzebę korzystania z jej najnowszej wersji G2V2. Zgodnie z prawem wymiana tego dokumentu dopuszczalna jest jedynie w sytuacjach, takich jak np. utrata lub zniszczenie. Trwają jednak prace legislacyjne, mające na celu uproszczenie całej procedury wymiany kart kierowców. Czego dokładnie dotyczą i dlaczego ma on ogromne znaczenie dla firm transportowych?
Coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na zastąpienie papierowej dokumentacji jej elektroniczną wersją. Biznes wolny od papieru to przede wszystkim mniejsze koszty, większa produktywność i natychmiastowa interakcja.
Digitalizacja papierowych dokumentów jest już nie tylko nowym trendem w branży biznesowej ale powszechną praktyką, dzięki której przedsiębiorcy oszczędzają cenny czas i pieniądze. Wraz z popularyzacją elektronizacji coraz więcej firm rezygnuje z tradycyjnego papieru i decyduje się na elektroniczny obieg dokumentów.
Technologie leżą już od lat u podstaw wielu działań biznesowych. W przypadku niektórych branż, również księgowości, czas pandemii tylko przyspieszył procesy digitalizacji. Sprawił też, że na rynku pojawiło się więcej innowacji usprawniających codzienną pracę. Należy do nich nie tylko rozwój oprogramowania wspomagającego działania księgowych, ale także blockchain, roboty w biurach, sprawniejsza obsługa klientów oraz outsourcing rachunkowości.
Nowe technologie usprawniają zarządzanie dokumentacją w biurze. Najważniejsze z nich to digitalizacja i automatyzacja, ale trzeba zacząć od postaw.
Z raportu The Practice of Now 2019 wynika, że księgowi dostrzegają potrzebę zmian. Ponad połowa (56%) wskazuje, że korzystanie w biurze rachunkowym z rozwiązań opartych na nowych technologiach zwiększa ich produktywność.
Współpraca międzynarodowa, obsługa zagranicznych klientów, zatrudnianie cudzoziemców, partnerstwo w biznesie oraz sprzedaż i marketing, digitalizacja, nowe technologie, archiwizacja dokumentów i bezpieczeństwo danych to tematy trzeciej edycji Międzynarodowego Kongresu Biur Rachunkowych, który odbędzie się już 26-27 października 2022 roku w Targach Kielce!
Piętrzące się stosy dokumentacji pracowniczej to rzeczywistość, z którą codziennie zderza się większość pracowników zajmujących się zasobami ludzkimi. Gromadzone w opasłych segregatorach, są piętą achillesową w niejednej polskiej firmie, zwłaszcza kiedy potrzebne jest znalezienie konkretnych danych. Tymczasem już od 1 stycznia 2019 roku takie akta mogą być przechowywane w formie całkowicie elektronicznej! Czy rzeczywiście digitalizacja teczek pracowniczych niesie ze sobą wymierne korzyści?
Jeszcze do niedawna w praktyce księgowej kluczowe znaczenie miały dwie daty – wystawienia faktury i wykonania usługi lub wydania towaru. Wraz z wejściem Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF), to podejście przestaje być wystarczające. Faktura ustrukturyzowana funkcjonuje bowiem w kilku „momentach” jednocześnie – jako dokument wystawiony, przesłany do KSeF oraz otrzymany przez nabywcę. Każde z tych zdarzeń może mieć odrębną datę, istotną z punktu widzenia rozliczeń i obiegu dokumentów.
Ogrom dokumentów krążących w firmie może przytłoczyć. Warto zatem zadbać o porządek i zgromadzić je w jednym miejscu. Z jakich narzędzi najlepiej skorzystać, aby nie zgubić się wśród sterty papierów i mieć pod stałą kontrolą swoje należności, zobowiązania oraz dane?
Złożenie rocznego zeznania podatkowego to obowiązek, który każdego roku dotyczy milionów Polaków. Choć systemy elektroniczne, takie jak Twój e-PIT, znacząco ułatwiają proces rozliczenia, podatnicy wciąż popełniają błędy. Konsekwencje mogą być różne, od opóźnionego zwrotu podatku, przez konieczność korekty, aż po naliczenie odsetek za zaległości. Warto więc poświęcić chwilę na sprawdzenie deklaracji, co może uchronić przed niepotrzebnymi problemami.
Na koniec 2025 roku prawie 2,4 mln osób posiadało łącznie ponad 81 mld zł zaległych zobowiązań. Co piętnasty Polak może się więc spodziewać, że któregoś dnia otrzyma wezwanie do zapłaty. Jest ono formalnym sygnałem, że wyznaczony czas na uregulowanie należności minął. Ten dokument to pierwszy krok w procesie odzyskiwania zobowiązań. Otrzymanie tego rodzaju pisma może wywołać stres, ale konkretne działania pomogą znaleźć najlepsze rozwiązania. Justyna Pawłowska, ekspertka Intrum, przedstawia najważniejsze kroki, które warto podjąć.