Artykuł Dodaj artykuł

Czy musisz płacić podatek od posiadania psa?

Podatek od posiadania psa regulowany jest ustawą o podatkach i opłatach lokalnych z 1991 roku.

Podatek od posiadania psa regulowany jest ustawą o podatkach i opłatach lokalnych z 1991 roku. Wynika z niej, iż obowiązek opłaty za posiadanie psa może być narzucony przez radę gminy i to ona decyduje o wysokości należności z tego tytułu w danym roku podatkowym. Wysokość kwoty podatku nie może być jednak wyższa od ustalonej w przepisach stawki maksymalnej, która w roku 2015 wynosi 121,50 zł rocznie za jednego psa.

Kto zapłaci podatek od psa?

Do zapłacenia podatku zobligowane są osoby fizyczne posiadające w swoim gospodarstwie czworonogi. Warto zaznaczyć, że muszą to być właściciele faktyczni, nie zaś tymczasowi. Podatku nie zapłacą zatem osoby, które pełnią funkcję domu tymczasowego dla zwierząt ze schroniska, a także ci, którzy podejmują się czasowej opieki nad zwierzęciem, np. w formie opieki na czas wakacji, itp. Podatek dotyczy głównie tych właścicieli, którzy dopełnili obowiązku chipowania swojego pupila, a co za tym idzie zarejestrowali go w miejskiej ewidencji. W takiej sytuacji warto pamiętać, aby w przypadku zmiany właściciela psa, zadbać tez o udokumentowanie zmiany na piśmie. Podobnie rzecz się ma w sytuacji śmierci czworonoga.

Kto nie musi płacić podatku?

Ustawodawca przewidział pewne wyjątki, jeśli chodzi o obowiązek uiszczania opłat z tytułu posiadania psa. Zwolnione są z niego pewne grupy osób, do których należą:

  • osoby niepełnosprawne (zwolnienie dotyczy jednego zwierzęcia, które pełni funkcję asystującego przy znacznym stopniu niepełnosprawności), 
  • osoby starsze powyżej 65 r.ż. (zwolnienie dotyczy jednego psa w gospodarstwie domowym),
  • rolnicy (zwolnienie dotyczy dwóch psów w obrębie gospodarstwa domowego, ograniczenia ilościowe nie dotyczą rolników płacących podatek rolny od gospodarstw rolnych).

Edyta Grubek

 
Klikając “Zgoda” akceptujesz zapisywanie wszystkich danych cookie na twoim urządzeniu. Kliknięcie “Odmowa” oznacza zapisywanie tylko danych niezbędnych do funkcjonowania strony. Więcej informacji o cookie w polityce prywatności.