Artykuł Dodaj artykuł

Co musisz wiedzieć, zanim wybierzesz system ERP

06-08-2019, 00:00

Umiejętne zarządzanie zasobami, którymi dysponuje firma, to klucz do osiągnięcia biznesowego sukcesu. W dobie cyfryzacji i automatyzacji nie jest to możliwe bez wykorzystania zaawansowanych systemów ERP, gwarantujących maksymalną efektywność dzięki usprawnieniu obiegu informacji i pracy na jednej, centralnej bazie danych. Przed podjęciem decyzji o wyborze konkretnego produktu, warto jednak zorientować się, czego tak naprawdę potrzebujemy.

Co musisz wiedzieć, zanim wybierzesz system ERP

Czym jest system ERP?

System ERP (ang. Enterprise Resource Planning – planowanie zasobów przedsiębiorstwa) umożliwia integrację i zarządzanie wszystkimi obszarami działalności firmy. Dobrze skonfigurowany ERP daje więc możliwość jednoczesnego zarządzania m.in. finansami, zasobami ludzkimi i informacyjnymi, środkami trwałymi, stanami magazynowymi czy dostępnymi surowcami, pozwala również na bieżącą kontrolę wszystkich procesów zachodzących w przedsiębiorstwie, w tym zarządzanie produkcją, logistyką i działem handlowym. Dzięki wykorzystaniu jednej bazy danych wszystkie zmiany wprowadzane są w czasie rzeczywistym, a uprawnieni pracownicy zyskują dostęp do aktualnych i wiarygodnych informacji. Systemy klasy ERP gwarantują także bezpieczeństwo przechowywanych danych, co jest wyjątkowo ważne w dobie cyfrowych zagrożeń i ciągle podnoszonych standardów zabezpieczeń.

Wykorzystanie systemów ERP

Modułowa budowa systemów ERP sprawia, że można je dostosować do każdego przedsiębiorstwa, niezależnie od jego wielkości czy branży, w której operuje. Chociaż systemy klasy ERP umożliwiają kompleksowe zarządzanie wszystkimi zasobami firmy, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać ich potencjał tylko w niektórych segmentach – np. zarządzaniu produkcją, magazynem lub działem kadrowo-płacowym. Z tego powodu ERP sprawdza się zarówno w olbrzymich korporacjach, jak i w mikroprzedsiębiorstwach.

Oferta systemów ERP dostępnych na polskim rynku wciąż się rozszerza, dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji warto zastanowić się przede wszystkim nad tym, czego konkretnie oczekujemy i jakie są cele biznesowe  – przekonuje Piotr Bargieł, ekspert firmy Kotrak S.A., zajmującej się dostawą systemów ERP na całym świecie. – Inny produkt usatysfakcjonuje osoby zarządzające małym przedsiębiorstwem, które chcą usprawnić fakturowanie, inny sprawdzi się w firmie handlowo-usługowej, a jeszcze inny w holdingu czy sieci franczyzowej. Kluczem do sukcesu jest umiejętny dobór odpowiedniego rozwiązania i współpraca z firmą, która daje możliwość tego wyboru – dodaje.

Zaufany partner

Równie ważnym czynnikiem jest wybór odpowiedniego dostawcy systemu, który nie tylko dysponuje odpowiednim oprogramowaniem, ale ma również doświadczenie w jego wdrażaniu, aktualizowaniu i doskonale zna sam produkt. – Dostawca oprogramowania powinien nie tylko znakomicie odnajdywać się w środowisku technicznym, ale również okazywać klientowi potrzebne wsparcie. Często od współpracy na linii dostawca – klient zależy to, jakie korzyści przyniesie system ERP, dlatego każdy projekt rozpoczyna się od wspólnych poszukiwań najlepszego rozwiązania, a po wdrożeniu klient może liczyć na eksperckie wsparcie – dodaje Piotr Bargieł.

Dostawcę systemu klasy ERP należy traktować jak długoterminowego współpracownika, którego zadania nie kończą się w momencie oddania systemu do użytku, ale w wielu przypadkach właściwie dopiero wtedy się rozpoczynają. Nowoczesne technologie rozwijają się w bardzo szybkim tempie i ciągle pojawiają się nowe możliwości. Dobrze dobrana firma będzie w stanie okazywać konieczne wsparcie i sugerować optymalne rozwiązania.

Podobne artykuły